• 2013-08-26

Reżyserka filmu Ci, którzy żyją i umierają w Warszawie

4 września, dwa dni przed ogólnopolską premierą filmu Ci, którzy żyją i umierają, w warszawskim Kinie Praha odbędzie się uroczysty pokaz z udziałem reżyserki Barbary Albert. Na uroczystej premierze pojawią się również: autor zdjęć Bogumił Godfrejów oraz polska ekipa filmu.

Kadr z filmu „Ci, którzy żyją i umierają” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Kadr z filmu „Ci, którzy żyją i umierają” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Ci, którzy żyją i umierają to polsko-austriacko-niemiecka koprodukcja, która powstała przy udziale finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Część zdjęć zrealizowano w Warszawie. Film miał światową premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian, gdzie prezentowany był w konkursie głównym. Otrzymał również nagrodę na festiwalu filmowym w Lecce. Polska prapremiera filmu miała miejsce w kwietniu tego roku na Festiwalu Filmowym Wiosna Filmów.

Bohaterką Ci, którzy żyją i umierają jest 25-letnia Sita (zagrana przez austriacką gwiazdę Annę Fischer), która przypadkowo odkrywa zdjęcia jej ukochanego dziadka w mundurze oficera SS. Dziewczyna próbując dowiedzieć się prawdy, wyrusza w podróż nie tylko w przeszłość swoich najbliższych, ale także w otchłań współczesnego społeczeństwa Europy. Wyprawa z Berlina do Wiednia, Warszawy i Rumunii będzie drogą do samopoznania i odkrywania własnej tożsamości, odpowiedzialności i nadziei.

Barbara Albert urodziła się w 1970 roku w Wiedniu. Na początku lat dziewięćdziesiątych rozpoczęła studia w wiedeńskiej Akademii Filmowej u Lukasa Stepanika, równocześnie ucząc się dziennikarstwa. Pierwszy pełnometrażowy film – o jugosłowiańskich imigrantach w austriackiej stolicy – Nordrand z 1999 roku przyniósł jej Europejską Nagrodę Filmową za najlepszy debiut oraz uznanie w na festiwalu filmowym w Wenecji. W tym czasie założyła firmę producencką coop99 i mocno zaangażowała się w promocję kina europejskiego. O swoich obrazach mówi, że składają się z rzeczy, których doświadczyła, opowiedziała i wymyśliła. Od 2010 roku mieszka w Berlinie.

Polskim dystrybutorem filmu Ci, którzy żyją i umierają jest Vivarto. Producentem ze strony polskiej jest firma Alex Stern.

Film pojawi się od 6 września w takich kinach jak: Luna, Femina, Kino KC, Kultura, Wisła (Warszawa), Ars, Pod Baranami, Kika (Kraków), Helios, Dolnośląskie Centrum Filmowe (Wrocław), Pałacowe, Apollo, Studio Media Film (Poznań), Charlie (Łódź), Newa (Zielona Góra), Pionier (Szczecin), Światowid (Katowice), Sokół (Nowy Sącz).

Ci, którzy żyją i umierają  – uroczysta premiera z udziałem Barbary Albert i Bogumiła Godfrejowa
4 września 2013 r.
Kino Praha
Warszawa

Dodaj komentarz