• 2013-08-24

Gwiazdy i debiutanci na 3. Ars Independent

Od 20 do 29 września w Katowicach potrwa 3. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Ars Independent. Centralnym puntem festiwalu jest Konkurs Czarny Koń.

Niels Schneider, Kate Moran i Nicolas Maury w filmie „Spotkania po północy”, reż. Yann Gonzalez (źródło: materiały prasowe organizatora)

Niels Schneider, Kate Moran i Nicolas Maury w filmie „Spotkania po północy”, reż. Yann Gonzalez (źródło: materiały prasowe organizatora)

W Konkursie Czarny Koń o nagrodę w wysokości 10 tys. złotych oraz statuetkę autorstwa Olafa Brzeskiego walczą debiutanci i autorzy filmów drugich. W konkursie zaprezentowane zostanie osiem premier z całego świata. Organizatorzy przedstawiają kolejne tytuły.

Amerykańskie Oczekiwanie (The Wait) M Blasha to oniryczny hołd dla rosyjskiego kina egzystencjalnego. Reżyserowi udało się zaangażować do swojego projektu gwiazdy kina niezależnego – Chloë Sevigny oraz Jenę Malone.

Gwiazdorską obsadę skompletował także Yann Gonzalez. W jego Spotkaniach po północy (You and the Night) grają m.in. Eric Cantona, Niels Schneider i Béatrice Dalle. Oryginalną ścieżkę dźwiękową do tej podszytej erotyzmem opowieści wykonał zespół M83, którego reżyser niegdyś był członkiem.

W konkursie znalazła się także krwawa wizja współczesności prosto z Japonii. Uzumasa Jacopetti Moriro Miyamoto to hołd dla włoskiego nurtu filmów mondo oraz ich pioniera Gualtiero Jacopettiego. W indyjskim I.D. Kamala K.M. widz obserwuje z kolei zmagania młodej, wykształconej dziewczyny z bezwzględnym systemem. Filmowi klimatem bliżej do Procesu Franza Kafki niż bollywoodzkich superprodukcji.

Organizatorem festiwalu Ars Independent jest Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów.

3. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Ars Independent
20-29 września 2013 r.
Katowice

Dodaj komentarz