• 2013-08-23

Historia berlińskiej sceny klubowej, czyli Zagubieni w dźwięku

Jest już dostępny polski przekład książki Tobiasa Rappa Zagubieni w dźwięku. Berlin, techno i technoturyści. Książka niemieckiego autora ukazała się w Polsce dzięki Fundacji Kultural Kolektiv.

„Zagubieni w dźwięku", okładka (źródło: mat. prasowe)

„Zagubieni w dźwięku", okładka (źródło: mat. prasowe)

Książka barwnie opisuje zjawisko społeczne (bo trudno w tym kontekście ograniczać subkulturę techno tylko do muzyki), które po upadku muru berlińskiego zupełnie nieoczekiwanie wywarło ogromny wpływ na rozwój stolicy Niemiec. Autor z powodzeniem odpowiada na pytanie: co sprawiło, że w przeciągu ostatnich kilku lat tamtejsza scena klubowa stała się dla młodych ludzi z całej Europy największą atrakcją turystyczną Berlina, zachowując przy tym całkowitą niezależność artystyczną i finansową od wielkich korporacji?

Zagubieni w dźwięku to także kilka wybranych, ale charakterystycznych dla berlińskiej sceny klubowej historii ludzi, którzy ze swych pasji stworzyli sprawnie funkcjonujące, zatrudniające po kilkadziesiąt osób firmy. To również opis berlińskiego modelu imprezowania, który znacząco różni się od tego praktykowanego podczas letnich miesięcy na Ibizie, czy też na ogromnych amerykańskich festiwalach z tzw. Electronic Dance Music.

Tobias Rapp – W 1990 roku zamieszkał w Berlinie i od tamtej pory był aktywnym uczestnikiem tamtejszej sceny klubowej; do 2009 roku redaktor muzyczny dziennika Die Tageszeitung; obecnie redaktor działu kultury popularnej magazynu Der Spiegel.

Zagubieni w dźwięku. Berlin, techno i technoturyści.
Wydawnictwo: Fundacja Kultural Kolektiv
Rok wydania: 2013

Dodaj komentarz