• 2013-08-23

Pierwsze tytuły 4. American Film Festival

Czwarta edycja American Film Festival potrwa od 22 do 27 października we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty.

Kadr z filmu „At Any Price” w reżyserii Ramina Bahraniego (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kadr z filmu „At Any Price” w reżyserii Ramina Bahraniego (źródło: materiały prasowe organizatora)

W programie tradycyjnie już dwie sekcje konkursowe, prezentujące najciekawsze dokonania amerykańskiego kina niezależnego – Spectrum (fabuły) oraz American Docs (dokumenty), a także sekcja Highlights z premierowymi pokazami specjalnymi uznanych twórców i retrospektywy filmowej klasyki.

W sekcji Highlights pokazane zostanie At Any Price Ramina Bahraniego, który miał swoją premierę w konkursie głównym zeszłorocznego festiwalu w Wenecji. Uznany reżyser irańskiego pochodzenia (Człowiek z budką, Chop Shop) opowiada klasyczną historię konfliktu ojca i syna, który wybiera karierę kierowcy rajdowego zamiast udziału w tworzeniu rodzinnego imperium. W rolach głównych wystąpili jeden z najpopularniejszych aktorów młodego pokolenia Zac Efron, coraz częściej pokazujący swój talent w ambitnych projektach (ostatnio m.in. Pokusa), oraz Dennis Quaid. Kolejnym filmem z sekcji Highlights jest zbierający znakomite recenzje na festiwalu South By Southwest The Wait M Blasha – horror z Chloë Sevigny (Dzieciaki, American Psycho, Zodiak) opowiadający o dwóch siostrach, które po śmierci matki otrzymują tajemniczy telefon o jej rzekomym powrocie ze świata zmarłych.

W sekcji Spectrum będzie można zobaczyć najnowszy film starego znajomego, bohatera retrospektywy na 2. AFF – Joe Swanberga. Tym razem jeden z najciekawszych i najbardziej płodnych autorów amerykańskiego kina niezależnego opowie historię miłosnego czworokąta grupy przyjaciół, nie stroniących od dużej ilości alkoholu. W Drinking Buddies pojawi się wiele znanych twarzy, m.in. Annę Kendrick (nominacja do Oscara za W chmurach), Olivię Wilde (serial Dr House, Tron: Dziedzictwo), Jake’a Johnsona (ubiegłoroczny laureat AFF Na własne ryzyko) oraz Rona Livingstona (Kompania braci, ostatnio Obecność).

Także w sekcji Spectrum zaprezentowany zostanie nagrodzony na festiwalu SXSW A Teacher – połączenie thrillera psychologicznego z prowokacyjnym studium charakteru. Reżyserka Hannah Fidell analizuje relację Diany (gość 3. AFF Lindsay Burdge), młodej, atrakcyjnej nauczycielki z podmiejskiej szkoły średniej w Austin z jej nastoletnim uczniem, Erikiem (Will Brittain). Pozornie niewinny, przelotny romans okazuje się bardziej skomplikowaną, niebezpieczną emocjonalną zależnością. Kiedy Diana traci kontrolę nad emocjami, konfrontując się z tabu, przekracza kolejne granice. Krytycy zwracają uwagę na budującą postać Diany, pełną sprzeczności muzykę Briana McOmbera i opisujący ją styl zdjęć Andrew Droza Palermo, przywodzący na myśl oszczędny naturalizm braci Dardenne.

American Film Festival
22-27 października 2013 r.
Kino Nowe Horyzonty
Wrocław

Dodaj komentarz