• 2013-08-23

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej na BBC Proms w Londynie

23 sierpnia na jednym z najbardziej prestiżowych festiwali muzycznych świata BBC Proms w Londynie po raz pierwszy wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod batutą Antoniego Wita.

BBS Proms, logo (źródło: bbc.co.uk)

BBS Proms, logo (źródło: bbc.co.uk)

BBC Proms to festiwal, którego początki sięgają 1895 roku. To wielkie święto muzyki i sztuki. Każdego roku (a ciągłości festiwalu nie przerwała nawet II Wojna Światowa) przez dwa miesiące codziennie odbywają się znakomite koncerty z udziałem najlepszych artystów z całego świata, gromadzące wielotysięczną publiczność. Koncerty są także transmitowane przez radio i telewizję BBC.

W programie BBS Proms zabrzmią następujące dzieła: Koncert na orkiestrę W. Lutosławskiego, II Koncert fortepianowy F-dur op. 102 i VI Symfonia h-moll op. 54 D. Szostakowicza oraz Uwertura tragiczna i Kołysanka A. Panufnika.

W tegorocznej edycji londyńskiego festiwalu Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej z Antonim Witem wystąpi obok tak znakomitych zespołów jak BBC Symphony Orchestra, BBC Philharmonic, London Symphony Orchestra, Wiener Philharmoniker, Staatskapelle Berlin, Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia i in. Wśród dyrygentów i solistów festiwalu odnajdujemy wybitnych artystów z całego świata, takich jak Lorin Maazel, Charles Dutoit, Valery Gergiev, Daniel Barenboim, Vlarimir Jurowski, Midori, Peter Serkin, Ian Bostridge.

Występ na festiwalu BBC Proms będzie ostatnim występem z Orkiestrą Filharmonii Narodowej maestro Antoniego Wita w jego kończącej się, prawie 12-letniej kadencji na stanowisku Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Filharmonii Narodowej.

BBS Proms:
od 12 lipca do 7 września 2013 roku

Koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej:
23 sierpnia 2013 roku
Londyn

Dodaj komentarz