• 2013-08-23

openGLAM 2013. Otwarte zasoby kultury

W dniach 11 i 12 października w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie odbędzie się pierwsza w Polsce konferencja na temat idei open GLAM – nowego sposobu myślenia o misji instytucji kultury i korzystania z jej zasobów.

Konferencja „openGLAM 2013. Otwarte zasoby kultury”, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie – logo (źródło: materiały prasowe)

Konferencja „openGLAM 2013. Otwarte zasoby kultury”, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie – logo (źródło: materiały prasowe)

Program konferencji tworzony jest wspólnie – do 31 sierpnia można zgłaszać propozycje sesji, warsztatów i wystąpień. Już teraz prowadzona jest rejestracja uczestników konferencji.

Głównym celem konferencji openGLAM 2013. Otwarte zasoby kultury jest prezentacja najlepszych przykładów inicjatyw już zrealizowanych oraz dyskusja nad zaletami otwartości i płynącymi stąd wyzwaniami. Szczególną uwagę organizatorzy chcą poświęcić zagadnieniom edukacyjnym oraz prawnym.

Konferencja będzie okazją do spotkania osób doświadczonych we wdrażaniu inicjatyw otwartościowych z osobami i instytucjami, które zamierzają realizować tego rodzaju projekty.

openGLAM 2013 to inicjatywa skierowana przede wszystkim do pracowników instytucji kultury i dziedzictwa, coraz częściej określanych jako część sektora GLAM. Do udziału zapraszane są również osoby współpracujące z tymi instytucjami oraz prowadzące projekty z wykorzystywaniem ich zbiorów: badacze, animatorzy kultury, twórcy i pracownicy organizacji pozarządowych.

Propozycje do programu konferencji można zgłaszać w trzech kategoriach:

  • sesje lub warsztaty,
  • pojedyncze wystąpienia,
  • wystąpienia w sesji posterowej.

Organizatorami konferencji są Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Stowarzyszenie Wikimedia Polska oraz Centrum Cyfrowe Projekt: Polska. Wydarzenie jest częścią realizowanego przez Zachętę projektu Otwarta Zachęta.

openGLAM 2013. Otwarte zasoby kultury
Od 11 do 12 października 2013 roku
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie

Dodaj komentarz