• 2013-08-23

Chopin – The Space Concert

W październiku odbędzie się premiera wydawnicza albumu Chopin – The Space Concert z fotografiami wyprawy kosmicznej STS-130 Endeavour, wraz z muzyką Fryderyka Chopina.

„Chopin - The Space Concert" (źródło: mat. prasowe)

„Chopin - The Space Concert" (źródło: mat. prasowe)

Czułem, że to jest widok, który artyści i poeci wyobrażali sobie od stuleci. Zakazany widok być może? Jakie mam do niego prawo? – płk. George D. Zamka, dowódca wyprawy Endeavour.

Wyprawa STS‑30 Endeavour na Międzynarodową Stację Kosmiczną miała polski i bardzo romantyczny akcent. W bagażu osobistym dowódcy płk. pil. George’a Zamki znajdowała się niezwykła pamiątka z Polski – z kraju jego przodków…

Chciałem zabrać ze sobą w Kosmos coś z Polski. Byłaby to jedna z niewielu rzeczy, którą mogłem zabrać jako bagaż podręczny w nadchodzącej wyprawie (…) Mój przyjaciel z Polski – Adam Ustynowicz – zaproponował, abym wziął ze sobą płytę z muzyką Chopina, w związku z 200. rocznicą urodzin kompozytora, która przypadała w okresie trwania mojego lotu.

Po raz pierwszy w historii panoramiczna kopuła statku kosmicznego umożliwiała fotografowanie Ziemi pod każdym kątem. Dzięki japońskiemu astronaucie Soichi Noguchi zawdzięczamy niezwykłą galerię magicznych fotografii naszej planety, które zdumiewają świeżością spojrzenia i typowo japońskim poczuciem harmonii.

Po powrocie wyprawy, NASA udostępniła materiały filmowe i fotograficzne Adamowi Ustynowiczowi – pomysłodawcy i producentowi filmu. 10 grudnia 2012 r. film otrzymał Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Monaco. 17 czerwca 2013 r. film pokazany został podczas konferencji ONZ Komitetu ds. Pokojowego Wykorzystania Przestrzeni Kosmicznej. Japońska Agencja Kosmiczna zamierza wykorzystać film do promocji badań kosmicznych na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – pierwszego wspólnego domu ludzkości w Kosmosie.

George D. Zamka zanotował:

Zobaczyłem i usłyszałem, tak jak sądzę i wy zobaczycie, że emocje, które ożywiały naszą misję, są tymi samymi emocjami dzielonymi przez ludzi od wieków, które Chopin zawarł w swojej muzyce. Ekscytacja, przyjaźń, tęsknota, zachwyt… odczuwaliśmy w przebłyskach podczas naszego pobytu w Kosmosie.

W październiku 2013 premierę będą miały pełne wydania filmu na DVD, CD oraz Blu-Ray Disc + CD.

Album Chopin – The Space Concert
Premiera: 8 października 2013 roku
Wydawnictwo: EMI Classics

Dodaj komentarz