• 2013-08-23

9. Spotkania z Filmem Górskim

Od 4 do 8 września w Zakopanem potrwa festiwal kina górskiego – 9. Spotkania z Filmem Górskim.

9. Spotkania z Filmem Górskim (źródło: materiały prasowe organizatora)

9. Spotkania z Filmem Górskim (źródło: materiały prasowe organizatora)

Spotkania z Filmem Górskim to międzynarodowa impreza górska i jedyny w Polsce festiwal należący do prestiżowego stowarzyszenia International Alliance for Mountain Film. O nagrody festiwalu będzie ubiegać się 29 filmów z 14 krajów spośród których wybrany zostanie najlepszy film 9. SzFG, który otrzyma Grand Prix.

Gośćmi Spotkań będą wybitni himalaiści z kraju, tacy jak Krzysztof Wielicki, Piotr Pustelnik, Kinga Baranowska. Festiwal przewidział także gościa specjalnego, którym będzie Simone Moro – włoski wspinacz, alpinista, himalaista, przewodnik górski, pilot helikopterów i oficer wojska włoskiego. Dokonał on pierwszych zimowych wejść na Sziszapangma wspólnie ze śp. Piotrem Morawskim w 2005 roku, na Makalu w 2009 roku z Denisem Urubko i na Gaszerbrum II w 2011 roku z Denisem oraz Corym Richardsem. Simone określił zimowe wspinaczki jako najczystszy sposób eksploracji gór i przeżycia przygody.

Po raz pierwszy, w ramach Spotkań z Filmem Górskim, zorganizowana zostanie Akademia Górska, podczas której będzie można poznać m.in. podstawy asekuracji i techniki wspinania na własnej asekuracji oraz nauczyć się ABC poruszania po via ferratach. A wszystko pod okiem przewodników wysokogórskich IVBV. W planie także liczne warsztaty, w tym nawigacji i zagrożeń w terenie górskim, oraz wycieczki przyrodnicze w towarzystwie pracowników Tatrzańskiego Parku Narodowego.

W trakcie festiwalu odbędzie się także wystawa zdjęć Maćka Berbeki oraz spotkanie poświęcone jego osobie, a także Międzynarodowy Konkurs Filmu Górskiego, Blok Prawa Człowieka w Górach, Wycieczka w Stylu Retro z góralską muzyką i przewodnikami, Puchar Polski we wspinaczce – adidas Zako Boulder Power 2013 oraz warsztaty i pokazy chodzenia po linie – slackline. Odbędzie się również spotkanie Własną drogą. Opowieść o Arturze Hajzerze w którym udział wezmą himalaiści: Janusz Majer, Krzysztof Wielicki, Piotr Pustelnik, Jerzy Natkański. Gościem Spotkań będzie także Cecylia Kukuczka, żona wybitnego polskiego himalaisty. Przedstawi ona pokaz slajdów oraz opowie o działalności górskiej męża. Spotkanie zatytułowane będzie 14 razy 8000, czyli Korona Himalajów Jerzego Kukuczki.

Jednak, aby w tym roku program festiwalu został całkowicie zrealizowany, jego organizatorzy zgłosili swój projekt do portalu Polakpotrafi.pl na którym można wesprzeć festiwal nawet symboliczną kwotą. Wspierając w ten sposób projekt można także kupić karnet na cały festiwal, ale na darczyńców czekają również inne, atrakcyjne nagrody za dotację festiwalu, których wykaz znajduje się na ww. stronie. Organizatorzy podkreślają, że każdy może pomóc budować tegoroczną edycję Spotkań z Filmem i zachęcają do tego słowami:

Pomóż nam zrealizować super żywiołową imprezę! Uszczęśliwisz kilka tysięcy osób, sprawisz, że w górach będzie bezpieczniej, przyczynisz się do promocji młodych twórców filmowych i promocji górskich aktywności sportowych: alpinizmu, wspinania i slackline’u. Bez Twojego wsparcia nie uda się nam zrealizować programu. Wesprzyj nas i przybądź na festiwal!

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Spotkania z Filmem Górskim.

9. Spotkania z Filmem Górskim
4-8 września 2013 roku
Zakopane

Dodaj komentarz