• 2013-08-22

Hallgrimur Helgason o poznaniu osobliwej staruszki

10 października nakładem Wydawnictwa Znak ukaże się książka Kobieta w 1000ºC, której autorem jest Hallgrimur Helgason.

Hallgrimur Helgason „Kobieta w 1000ºC” – okładka (żródło: materiały prasowe)

Hallgrimur Helgason „Kobieta w 1000ºC” – okładka (żródło: materiały prasowe)

Hallgrimur Helgason pomagał swojej żonie kandydującej w wyborach, dzwonił do mieszkańców Reykjaviku, namawiając ich do głosowania na partię żony. Jeden z numerów na liście należał do osobliwej staruszki, na rozmowie z którą autor spędził cały wieczór. Kobieta zafascynowała go – opowiadała o swoim życiu w garażu, nowotworze płuc, nocy spędzonej z Johnem Lennonem, facebookowych romansach i planowanej dacie kremacji… Jakie było jego zdziwienie, gdy okazało się, że ta szalona staruszka to wnuczka pierwszego prezydenta Islandii.

Autor nie ma dla czytelników litości. Tnie ostrzem satyry, wrzuca w szalony wir historii, każe patrzeć na świat oczami ekscentrycznej staruszki. Jak nikt inny potrafi oddać szaleństwo współczesnego świata, pisać o sprawach przejmujących i trudnych w sposób ironiczny i pełen humoru. Wielokrotnie nagradzany; jego powieść 101 Reykjavik doczekała się słynnej ekranizacji. Kobieta w 1000ºC została nominowana do Nordic Council Literature Prize oraz Icelandic Literary Prize.

Hallgrimur Helgason urodził się 18 lutego 1959 roku w Reykjaviku. W latach 1979–1980 studiował na Islandzkiej Akademii Sztuk Pięknych, a potem na Akademii Sztuk Pięknych w Monachium (1981–1982). Miał wiele samodzielnych wystaw w swoim kraju i zagranicą (m.in. w Paryżu, Malmo, Bostonie). Jest autorem kilku powieści, kilku sztuk teatralnych i zbioru poezji. Zadebiutował powieścią Hella w 1990 roku. Najbardziej znaną powieścią jest 101 Reykjavik z 1996 rok, w 1999 roku książka została nominowana do prestiżowej Nordic Council’s Literary Award. Na podstawie tej powieści Baltasar Kormakur nakręcił film pod tym samym tytułem. Hallgrimur Helgason jest także publicystą, tłumaczem, występował jako komik.

Hallgrimur Helgason Kobieta w 1000ºC
Premiera: 10 października 2013 roku
Wydawnictwo Znak Literanova

Dodaj komentarz