O związkach sztuki z demokracją w książce Caroline Levine

11 września w wydawnictwie Muza SA ukaże się książka Caroline Levine Od prowokacji do demokracji – o sztuce na straży demokracji, czyli dlaczego społeczeństwo potrzebuje prowokacji artystycznej.

Caroline Levine „Od prowokacji do demokracji” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Caroline Levine „Od prowokacji do demokracji” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Od prowokacji do demokracji to studium związków sztuki awangardowej z demokracją. Amerykańska eseistka i specjalistka od popkultury Caroline Levine, w przystępny, ale zarazem zaskakujący sposób opowiada czytelnikom historię związków polityki i kultury.

Jaki był cel CIA w finansowaniu znanego malarza abstrakcjonisty Jacksona Pollocka? Dlaczego rzeźba rumuńskiego artysty Constantina Brâncușiego stała się popularnym elementem wystroju kuchni? W imię jakich interesów prezydent USA Richard Nixon objął patronatem skandalizującą sztukę Kochanek Lady Chatterley oraz hip-hopową grupę 2 Live Crew, której teksty wprost ociekały seksem? Dlaczego demokracja potrzebuje sztuki?

Caroline Levine, analizując historię estetyki i krytyki kultury, ujawnia rozmaite problemy filozoficzne wpisane w publiczną batalię o sztukę. Autorka wybiera najciekawsze przykłady z historii i na ich podstawie wyjaśnia, że to właśnie sztuka awangardowa i kontrkultura są podstawą demokracji, ponieważ na nowo rozpalają ideę wolności, która jest podstawą tego ustroju. Caroline Levine stawia odważną tezę: państwom demokratycznym potrzebni są artyści hołdujący tradycjom awangardy i rzucający wyzwania gustom rządzącej większości.

Autorka w logiczny sposób wyjaśnia, że funkcją demokracji nie jest wypowiadanie się na temat sztuki, ale zaangażowanie demokratycznego państwa w ochronę wypowiedzi mniejszości, w tym artystów awangardowych, których działanie jest gwarancją pluralizmu – pisze o książce magazyn Times Higher Education.

Od prowokacji do demokracji to lektura dla miłośników myśli Alexisa de Tocqueville’a z jednej strony, a społecznych aktywistów, artystów i performerów z drugiej. Caroline Levine stroni od  politologicznego żargonu, unika niepotrzebnych frazesów i zbędnych teorii, śledzi żywe przykłady, które są bliskie każdemu, kto chociaż raz kupił bilet do kina lub wrzucił kartę do urny wyborczej.

Od prowokacji do demokracji to kolejna, obok Zderzenia cywilizacji Samuela Huntingtona czy Po co nam kultura Terry’ego Eagletona, publikacja w serii Spectrum,  podejmująca fundamentalne kwestie kultury, współczesnej demokracji, polityki i społeczeństw, zarówno w skali mikro, jak i w skali globalnej.

Caroline Levine Od prowokacji do demokracji
Premiera: 11 września
Wydawnictwo Muza SA

Dodaj komentarz