• 2013-08-21

Rymoliryktando w Krakowie

Po Warszawie i Łodzi przyszedł czas na Kraków. To tu 26 października odbędzie się trzecia edycja Rymoliryktanda, czyli ogólnopolskiego dyktanda wymyślonego przez jednego z współczesnych tekściarzy młodego pokolenia – Łukasza L.U.Ca Rostkowskiego.

Rymoliryktando 2012 (źródło: materiały prasowe)

Rymoliryktando 2012 (źródło: materiały prasowe)

Tego arcytrudnego dyktanda jeszcze nikomu nie udało się napisać bezbłędnie. Nic w tym dziwnego. Każde zdanie tekstu ułożonego przez L.U.Ca najeżone jest ortograficznymi niuansami a dyktujący go artysta nierzadko ucieka się do charakterystycznej dla niego desylabizacji i zabawy słowem. Jakby tego było mało, uczestnikom słownego pojedynku przeszkadzają niespodziewane zdarzenia niczym z gier komputerowych, które skutecznie wytrącają piszących ze skupienia. Ukończyć to starcie nie jest więc łatwo, ale warto próbować. Oprócz zabawy i niezwykłej atmosfery na zwycięzcę czeka nagroda pieniężna w wysokości 10 tys. zł, nagrody przewidziano także dla zdobywców drugiego i trzeciego miejsca (5 tys. i 3 tys. zł).

O tym, gdzie dokładnie odbędzie się Rymoliryktando, zdecydują sami uczestnicy.

Chcemy  wyprowadzać kulturę słowa na ulice miast, także do sfer wykluczonych z uczestnictwa w kulturze. Chcielibyśmy wyjść w przestrzeń miasta i zarażać przechodniów bogactwem naszego języka – mówi Łukasz L.U.C Rostkowski.

Kraków nieprzypadkowo stanie się w tym roku stolicą słowa pisanego. Miasto ubiega się bowiem o zaszczytny tytuł Miasta Literatury UNESCO.

Rymoliryktando to projekt mający na celu podkreślenie wagi słowa oraz zwrócenie uwagi na piękno języka polskiego, nie wyobrażam więc sobie, żeby mogło nas przy nim zabraknąć – uważa Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego. – Wydarzenie doskonale wpisuje się w cykl realizowanych przez nas działań, poprzez które promujemy literacki wizerunek miasta, wśród których wymienić można wparcie dwóch ważnych wydarzeń – Festiwalu Conrada i Festiwalu Miłosza, a także współpracę z Targami Książki oraz organizację przedsięwzięcia pod hasłem Drugie życie książki – dodaje.

Ogólnopolskiemu dyktandu towarzyszyć będą performensy i koncert o wyjątkowej formule, a także debaty i dyskusje naukowe. Nad wiarygodnością i poziomem przedsięwzięcia jak co roku czuwać będzie dr Katarzyna Kłosińska z Rady Języka Polskiego.

L.U.C (Łukasz Rostkowski) – kompozytor, performer, reżyser wideoklipów i koncertów oraz inicjator akcji społecznych, nagrodzony m.in. Paszportem Polityki, Wrocławską Nagrodą Muzyczną i Yachem, okrzyknięty przez dziennikarzy Artystą XXI wieku. Przede wszystkim jednak autor tekstów i wierszy znany z intensywnych i charakterystycznych porównań i futurystycznej desylabizacji. Jego wielowarstwowe konstrukcje słowne, choć funkcjonują na pograniczu popkultury, dalece odbiegają od jej sztampy, zachowując wartości metaforycznego przekazu i ukryte wielosensy.

Rymoliryktando
26 października 2013 roku
Kraków

Dodaj komentarz