• 2013-08-21

Następczyni Fever Ray na koncertach w październiku

Pochodząca ze Szwecji wokalistka Karin Park, gwiazda tegorocznego Audioriver, wraca do Polski na dwa koncerty. 16 października wystąpi w warszawskim klubie 1500m2, a dzień później w poznańskim Spocie.

Karin Park (źródło: mat. prasowe)

Karin Park (źródło: mat. prasowe)

Karin Park choć od lat święci triumfy w rodzinnym kraju – na międzynarodowe wody wypłynęła dopiero dzięki wydanemu w zeszłym roku albumowi Highwire Poetry. Jej głos i muzykę można skojarzyć z twórczością Fever Ray, The Knife a także z Depeche Mode i nie ma w tym nic dziwnego, bo producentem płyty Karin jest znakomity producent Christoffer Berg – bliski współpracownik wymienionych artystów.

Karin pochodzi z liczącej 400 mieszkańców miejscowości Djura w środkowej Szwecji. W wieku siedmiu lat wyjechała z rodziną do Japonii, gdzie dorastała, aby po latach wróciła do Skandynawii i osiąść w norweskim Bergen. Karin, która na żywo występuje w towarzystwie brata,  zachwyca pełnym ekspresji głosem, porównywanym m.in. z Karin Drejer Andersson czy Björk.  Na koncie ma cztery albumu, trasę koncertową z legendarnym Gary Numanem i nominacje do norweskiej nagrody Grammy, zaś jej numer Superworldunknown został nominowany przez norweski magazyn Spirit do nagrody dla najlepszej piosenki wszech czasów. W tym roku wschodząca gwiazda brytyjskiej muzyki klubowej – Maya Jane Coles zaprosiła Karin Park na swoją płytę, czego efektem jest znakomity singiel Coles Everything.

Najnowszy krążek Szwedki Highwire Poetry to niezwykle efektowny zwrot w stronę tradycji i współczesnego electro-popu. Zestaw 10 świetnych piosenek zyskał uznanie nie tylko krytyki ale i odbiorców. Niezależnie od tropów recenzentów sama Karin przyznawała się do swej fascynacji twórczością tak różnych artystów jak David Bowie, Edith Piaf czy PJ Harvey. Jednak pytana o swoich idoli mówi zdecydowanie: Gdybym mogła wybierać jednego artystę, spośród żywych i umarłych, z którym chciałabym współpracować, wybrałabym Depeche Mode.

Koncerty Karin Park:
16 października 2013 r., godz. 21.00, klub 1500m2 do wynajęcia, Warszawa
16 października 2013 r., godz. 21.00, klub SPOT, Poznań

Dodaj komentarz