• 2013-08-21

I Festiwal małych Prapremier

W dniach od 17 do 21 września w Wałbrzychu odbędzie się pierwsza edycja Festiwalu małych Prapremier, prezentującego wyłącznie spektakle prapremierowe teatrów lalkowych, skierowane do publiczności dziecięcej i młodzieżowej.

Festiwal małych Prapremier (źródło: mat. prasowe)

Festiwal małych Prapremier (źródło: mat. prasowe)

Podczas Festiwalu zaprezentowane zostaną najciekawsze, starannie wyselekcjonowane prapremiery polskich teatrów lalkowych. Wśród nich znajdą się: Świat Garmanna Teatru Baj w Warszawie, Wąż Wrocławskiego Teatru Lalek, Bleee… Teatru Maska w Rzeszowie, Tajemnica kina Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku, Lenka Białostockiego Teatru Lalek, Nieznośka i kmieć lalkowej Sceny Fraszka Teatru Powszechnego im. J. Kochanowskiego w Radomiu. Dla najmłodszych grupa LALE.Teatr zagra wielokrotnie nagradzane Podłogowo. Nie zabraknie także propozycji dla starszej młodzieży, o której niezapomniane wrażenia zadba z Teatr Pinokio w Łodzi, prezentując doceniony już spektakl Balladyny i romanse.

Spektakle konkursowe oceniać będzie Jury pod przewodnictwem dr. hab. Marka Waszkiela, które przyzna nagrody:

  • Grand Prix – za najlepsze przedstawienie,
  • Nagrodę Prezydenta Miasta Wałbrzycha,
  • za reżyserię,
  • za scenografię,
  • za muzykę,
  • za kreacje aktorskie,

Oceniać będzie także Jury dziecięce, które przyzna nagrodę w kategorii najlepsze przedstawienie. Dodatkową nagrodę przyznają Wnętrza Daniela za najlepszy design na scenie.

Ważnym elementem Festiwalu będą także czytania współczesnej dramaturgii: Odkręć się, Marcelko Piotra Rowickiego i Dziób w dziób Maliny Prześlugi, oraz wystawa lalek i elementów scenografii z dorobku artystycznego Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu. Nie obędzie się bez spotkań, wykładu Marka Waszkiela oraz dyskusji panelowych z udziałem twórców, teoretyków i publiczności, które mają przyczynić się do integracji środowisk teatralnych z widzami oraz pogłębić wiedzę odbiorców o współczesnych trendach w teatrze.

I Festiwal małych Prapremier:
od 17 do 21 września 2013 roku
ul. M. Buczka, Teatr Lalki i Aktora
Wałbrzych

Dodaj komentarz