• 2013-08-21

Cześć, Estonia – Art Meetings w Tallinnie

4. edycja Art Meetings odbyła się w Estonii. W czasie wydarzeń muzycznych organizowanych rokrocznie w zabytkowym eks-więzieniu, morskiej twierdzy Patarei wystąpili m.in. Dawid Szczęsny i Niwea.

Art Meetings, logo (źródło: mat. prasowe)

Art Meetings, logo (źródło: mat. prasowe)

Występy najzdolniejszych polskich artystów, nowe międzynarodowe przyjaźnie, plany na współpracę (w tym tour estońskiego zespołu po całej Europie) i uśmiechnięte twarze tysiąca Estończyków – oto efekty polskiego festiwalu realizowanego za granicą.

Co prawda dzieli nas 900 kilometrów, różnice językowe i kulturowe, ale wspólnymi, polsko-estońskimi siłami udało się stworzyć świetną atmosferę do wzajemnego poznania się i twórczej kooperacji – mówił Robert Chmielewski, współorganizator Art Meetings.

11 czerwca pierwszym Polakiem, który pojawił się na scenie Patarei był Dawid Szczęsny, który zaprezentował solowy projekt łączący wpływy zimnofalowe z nowoczesną elektroniką. Chłodne dźwięki kończyły swój bieg na falach Bałtyku, którego brzeg znajdował się dosłownie kilkadziesiąt metrów od sceny gównej. Późnym wieczorem, wewnątrz murów byłego więzienia, odbył się drugi polski występ – koncert grupy Niwea. Klimatyczna przestrzeń doskonale współgrała z minimalistycznym wizerunkiem grupy.

Również w sobotę miał miejsce finał konkursu dla estońskich zespołów. Każdy z trzech finałowych występów stanowił ciekawe, pełnoprawne wydarzenie zasługujące na osobną relację – elektroakustyczny, intymny koncert Argo Vals, energetyczny, gitarowy Sibyl Vane i mroczny, industrialowy Evestus. Rywalizacja odbyła się w bardzo przyjacielskiej atmosferze. Serca jury zdobyła rockowa grupa Sibyl Vane. Tym samym zespół otrzymał szansę występu na Asymmetry Festival, jednym z największych festiwali muzycznych w Polsce, oraz możliwość występu na kolejnej, ukraińskiej edycji Art Meetings w październiku 2013.

W niedzielę rolę polskiej reprezentacji pełnił zespół the Kurws. Dynamiczny, pełen punkowej energii koncert rozruszał estońską publikę. Po występie spora część publiki podchodziła do organizatorów z pytaniami o szczegóły działalności polskiej grupy i dostępność ich płyt. Jeszcze przed festiwalem trwała wytężona kilkudniowa praca polsko-estońskiej grupy aktorów, którzy na potrzeby Art Meetings tworzyli performance Miłość-Love-Armastus. Efektem międzynarodowej współpracy był występ w niedzielę, ale artyści przykuwali uwagę publiczności podczas całego festiwalu. Spontaniczne próby na terenie Patarei wzbudzały entuzjazm przechodniów, którzy zaciekawieni popisami artystów przystawali na moment, chcąc poznać szczegóły projektu, którego głównym motywem była melodia słowa mówionego.

Kolejnym przystankiem na trasie Art Meetings jest Ukraina. Już od 10 do 14 października polscy artyści zaprezentują się we Lwowie i Kijowie. W planach są koncerty najlepszych polskich zespołów, zaangażowane akcje społeczne, ciekawe warsztaty dla dorosłych i dzieci, prezentacje filmów i międzynarodowe spotkanie networkingowe. Podczas ukraińskiej wizyty odbędzie się także premiera nietuzinkowej akcji – unikalnego na skalę światową, kompleksowego projektu 3Dplastikon.

Art Meetings 2013
od 12 i 13 lipca 2013 roku
Tallin

od 10 do 14 października
Kijów

Dodaj komentarz