• 2013-08-21

ARPS. The Architecture of Arseniusz Romanowicz and Piotr Szymaniak

Centrum Architektury przedstawia nową książkę ARPS. The Architecture of Arseniusz Romanowicz and Piotr Szymaniak. To anglojęzyczna wersja albumu o odkrytych na nowo warszawskich modernistach.

„ARPS. The Architecture of Arseniusz Romanowicz and Piotr Szymaniak”, fot. Ewa Dyszlewicz (źródło: materiały prasowe wydawcy)

„ARPS. The Architecture of Arseniusz Romanowicz and Piotr Szymaniak”, fot. Ewa Dyszlewicz (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Album zawiera blisko 400 stron, 200 ilustracji, teksty 8 polskich i zagranicznych autorów, wywiady. Informacja prasowa znajduje się w załączniku.

Arseniusz Romanowicz (AR) i Piotr Szymaniak (PS) zaprojektowali jedne z najciekawszych budynków powojennej Warszawy: Dworzec Centralny, Dworzec Wschodni, stacje Ochota, Powiśle i Stadion, położone na przecinającej miasto linii średnicowej. Nie dbali jednak o reklamę i przez większą część życia pozostawali w cieniu. Również same budynki szybko podupadły i jeszcze do niedawna trudno było je docenić pod warstwami brudu i przybudówek. Dziś, gdy zostały wyremontowane, nie trzeba już używać wyobraźni, by dostrzec kunszt Romanowicza i Szymaniaka. Jak dotąd nie było jednak książki, która pozwoliłaby lepiej ich poznać.

ARPS jest opowieścią złożoną z tekstów ośmiu polskich i zagranicznych autorów, prezentujących różne wątki i epizody z kariery Romanowicza i Szymaniaka od lat 30. do 90. Ponadto książka zawiera m.in.: pierwsze kalendarium życia i twórczości obu architektów, niepublikowany tekst Arseniusza Romanowicza z połowy lat 80. oraz wywiady z architektami, którzy ostatnio modernizowali warszawskie dworce autorstwa duetu ARPS.  W ARPS znalazło się także około 200 starannie dobranych zdjęć, w tym niepublikowanych materiałów z archiwów rodzinnych. Tłem ARPS są dzieje Warszawy i Polski XX wieku – od końcówki II RP z jej pokazowymi inwestycjami, przez lata okupacji i PRL, po dziki kapitalizm lat 90. i modernizacyjną falę ostatnich lat.

Redakcja: Grzegorz Piątek
Projekt graficzny: Błażej Pindor
Autorzy tekstów: Tomasz Fudala, Paweł Giergoń, Owen Hatherley, Werner Huber, Grzegorz Piątek, Arseniusz Romanowicz, Hubert Trammer, Jarosław Trybuś
Autorzy zdjęć: m.in. Błażej Pindor, Nicolas Grospierre, Werner Huber, Paweł Giergoń, Czesław Olszewski, Zbyszko Siemaszko, Jarosław Tarań
Konsultacja merytoryczna: Hubert Trammer
Recenzja naukowa: dr hab inż. arch Adam Nadolny
Koordynacja projektu: Grzegorz Piątek

ARPS. The Architecture of Arseniusz Romanowicz and Piotr Szymaniak
Wydawca: Centrum Architektury
Dystrybucja: Fundacja Bęc Zmiana

Dodaj komentarz