Obraz. Słowo. Tuwim

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi zaprasza do oglądania efektów projektu interdyscyplinarnego pt. Obraz. Słowo. Tuwim. Otwarcie projektu nastąpi 5 września o godzinie 18.00 w Galerii Re:Medium.

„Obraz. Słowo. Tuwim” – plakat (źródło: materiały prasowe)

„Obraz. Słowo. Tuwim” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Punktem wyjścia do stworzenia projektu jest Rok Juliana Tuwima, pisarza urodzonego w 1894 roku, przez wiele lat mieszkającego w Łodzi i silnie związanego z tym miastem, gdzie debiutował jako poeta.

Projekt Obraz. Słowo. Tuwim składa się z trzech komplementarnych części: wystawy malarstwa, spektaklu happeningowego i filmu animowanego. Wszystkie elementy składające się na projekt powstały w oparciu o poemat Juliana Tuwima pt. Bal w Operze.

Część plastyczną stanowią prace siedmiu artystów młodego pokolenia (w tym debiutantów). Powierzono im zadanie stworzenia obrazu, który będzie malarską egzemplifikacją wybranego fragmentu poematu Bal w Operze, w stylistyce i konwencji odpowiadającej refleksji i wrażliwości każdego z młodych twórców. Autorami zaproszonymi do udziału w projekcie są: Daniel Cybula, Andrzej Fydrych, Damian Idzikowski, Magdalena Kacperska, Tomasz Krawczyk, Paweł Kwiatkowski i Jan Wasiński.

Spektakl happeningowy przedstawi poemat Bal w Operze przetransponowany przez reżysera Marka Strąkowskiego na język współczesnego teatru. Siedmioro aktorów odegra etiudy inspirowane tekstem poematu i angażujące widzów do czynnego uczestnictwa w akcji. Nawiązanie interakcji aktorów z publicznością sprawi, iż odbiorca stanie się zarazem współtwórcą spektaklu. Aktorzy biorący udział w spektaklu to: Dominika Ciurzyńska, Magdalena Nieroda, Jowita Popow, Arkadiusz Starzykowski, Marta Szyszko, Marta Urbańska oraz Magdalena Żeno.

Oparty na utworze Juliana Tuwima krótki film animowany stanowi trzecią część projektu. Materiałem wyjściowym do jego realizacji stały się obrazy. Twórcami filmu są: Marek Strąkowski – reżyseria, Jakub Romanowicz – animacja, Jacek Strzelczyk – dźwięk, Agata Dąbrowska – montaż.

Kurator, reżyser: Marek Strąkowski
Koordynator projektu: Małgorzata Dzięgielewska

Obraz. Słowo. Tuwim – projekt interdyscyplinarny
Od 5 września do 5 października 2013 roku
Galeria Re:Medium w Łodzi

1 komentarz do artykułu “Obraz. Słowo. Tuwim”

Dodaj komentarz