• 2013-08-19

Westival Architektury po raz siódmy

Od 25 do 27 października potrwa 7. edycja ogólnopolskiego Westivalu Architektury w Szczecinie.

Przestrzeń wystawowa Trafostacji Sztuki, fot. Konrad Wielgoszewski (źródło: materiały prasowe)

Przestrzeń wystawowa Trafostacji Sztuki, fot. Konrad Wielgoszewski (źródło: materiały prasowe)

W tym roku Westival Architektury odbędzie się pod tytułem Made in… architektura narodowa? Organizatorzy chcą zastanowić się, czy w czasach totalnej globalizacji, unifikujących wszytko technologii, wszechobecnej wyszukiwarki Google – które spłaszczają świat wartości – jest jeszcze miejsce dla architektur narodowych? W kontekście ostatniej Konferencji Infrastrukturalnej MSZ, na której minister Sikorski pytał o to, czy istnieje styl polski w architekturze i sztuce – to pytanie nabiera jeszcze większej aktualności. A samo miejsce, miasto Szczecin – nadaje mu poprzez swoją burzliwą historię rumieńców i mocy oddziaływania.

Z opisu kuratorskiego. Pytanie kim jestem – jest pytaniem fundamentalnym, które stale trzeba sobie zadawać, zwłaszcza w momentach kryzysowych, kiedy systemy wartości upadają lub wydają się być przebrzmiałe. Jesteśmy w momencie dziejowym, kiedy cały świat ma poważny problem z tożsamością. Kim jestem – pytają zagubione w ponowoczesnym zatomizowanym społeczeństwie jednostki, pytają narody rozpływające się oceanie globalnych procesów. W tym wszystkim architektura – po XX-wiecznych rewolucjach, -izmach, wiedziona na pokuszenie przez kolejne ideologie – również staje przed elementarnym pytaniem o własną tożsamość, zwłaszcza architektura w kontekście narodowym. Czy po sukcesie stylu międzynarodowego, ogólnoświatowym pochodzie modernizmu, a także globalnych technologii, unifikacji technik budowalnych wprowadzanych przez ponadnarodowe korporacje, czy po wszechobecnej wymianie informacji i permanentnej implementacji elementów obcych – jest jeszcze miejsce na architekturę narodową?

W 1914 roku mówienie o architekturze Chin, architekturze Szwajcarii czy Indii miało jeszcze sens. Sto lat później, pod wpływem wojen, powstania rozmaitych reżimów politycznych, rozwoju Narodowych i międzynarodowych nurtów architektonicznych, indywidualnych talentów, przyjaźni, losów poszczególnych jednostek oraz rozwoju technologicznego, architektura mająca niegdyś swój specyficzny i lokalny charakter stała się wymienna i globalna. Tożsamość narodowa ustąpiła pozornie nowoczesności

– napisał w swoim oświadczeniu kuratorskim Rem Koolhaas, kurator generalny 14. Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji.

Organizatorzy pragną, by Westival stał się polem badawczym współczesnych architektur narodowych, by był znaczącym forum wymiany myśli dotyczących najistotniejszych kwestii związanych z architekturą. Wierzą, że narodowość w architekturze to jeden z istotnych kluczy do powrotu do świata wartości.

Westival Architektury, logo (źródło: materiały prasowe)

Westival Architektury, logo (źródło: materiały prasowe)

Kuratorzy projektu: Tomasz Malkowski, Marcin Szczelina
Organizator: Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział w Szczecinie

Westival Architektury
25-27 października 2013 r.
Wystawa główna: Trafostacja Sztuki, ul. Świętego Ducha 4
Szczecin

Dodaj komentarz