• 2013-08-19

Tadeusz Łapiński. Malarstwo i litografia

Dom Artysty Plastyka w Warszawie zaprasza na wystawę Tadeusza Łapińskiego w 60-lecie pracy twórczej artysty. Wystawa potrwa od 20 do 30 sierpnia, a wernisaż odbędzie się 26 sierpnia o godz. 19.00.

Tadeusz Łapiński „155”, Dom Artysty Plastyka w Warszawie (źródło: materiały prasowe)

Tadeusz Łapiński „155”, Dom Artysty Plastyka w Warszawie (źródło: materiały prasowe)

Zawsze fascynowała mnie nieskończoność przestrzeni i czasu. (…) Krytyk sztuki i mój przyjaciel, Harold J. McWhinnie, napisał, że grafiki te były doskonałymi ilustracjami do książki słynnego matematyka Stephena Hawkinga pt. Krótka historia czasu. Ale moja sztuka to także Wyspiański i Mehoffer, to polscy kapiści i symboliści, to polskie pejzaże i miasteczka. Cóż, imiona Tadeusz Andrzej Bonawentura nadano mi na cześć Kościuszki, a urodziłem się w Rawie Mazowieckiej 20 czerwca 1928 roku.

Tadeusz Łapiński

Tadeusz Łapiński studiował malarstwo pod kierunkiem prof. Artura Nachta-Samborskiego oraz grafikę pod kierunkiem prof. Józefa Pakulskiego i prof. Józefa Toma w warszawskiej ASP. Dyplom uzyskał w 1955 roku, Polskę opuścił w 1963. Po pobycie w Jugosławii, Francji i Brazylii osiadł w Stanach Zjednoczonych. Od 1972 pełni funkcję profesora na Uniwersytecie Maryland w USA, gdzie wykłada malarstwo i grafikę. Stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej (1978). Odbyło się ponad 200 jego wystaw w krajach Europy, Azji, Australii i obu Ameryk. Jest autorem oryginalnych rozwiązań w zakresie warsztatu litografii barwnej. Uprawia grafikę warsztatową i malarstwo.

Jest coś magicznego w sztuce Tadeusza Łapińskiego. Jego formy stają się żywe w zmieniającym się świetle – kule unoszą się w przestrzeni, tłoki nabierają wymiarowości a płaskie powierzchnie zdają się wyginać znacząco. Łapiński, mistrz litografii, odkrył nowe techniki, dzięki którym można otrzymać te i inne efekty związane z subtelnymi zmianami koloru i rytu.

Ale magia jego sztuki leży w umiejętności przełożenia odkryć technicznych na samą sztukę. Jego kompozycje nie starzeją się, im dłużej się je bada lub z nimi obcuje, tym więcej odkrywają one sekretów. Tak jak dobrzy przyjaciele – z wiekiem stają się coraz cenniejsze.

Dr Harrison Hoppes

Tadeusz Łapiński Malarstwo i litografia
Wernisaż: 26 sierpnia 2013 roku
Czas trwania: od 20 do 30 sierpnia 2013 roku
Dom Artysty Plastyka w Warszawie

Dodaj komentarz