• 2013-08-19

Historie rodzinne w listopadzie w kinach

15 listopada na ekrany polskich kin wejdzie film dokumentalny w reżyserii Sarah Polley pt. Historie rodzinne.

„Historie rodzinne”, reż. Sarah Polley (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Historie rodzinne”, reż. Sarah Polley (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Film nominowanej do Oscara scenarzystki i reżyserki Sary Polley, pokazuje, że prawda zawsze zależy od tego, kto ją przestawia. Polley, w podwójnej roli filmowca i detektywa, prowadzi śledztwo, mające odkryć sekrety jej własnej rodziny. Rozmawia z wieloma osobami, otrzymując szczere, ale najczęściej sprzeczne odpowiedzi na te same pytania.

Historie rodzinne odsłaniają kolejne warstwy rodzinnych mitów i wspomnień, by w końcu odkryć szokującą prawdę ukrywaną przez rodziców artystki. Przyglądając się swoim bliskim Polley udało się dotrzeć do tego, co stanowi istotę wszystkich rodzin: to pełen paradoksów, problemów i miłości tygiel przeciwieństw splątany więzami, które trudno rozwiązać.

Sarah Polley – kanadyjska aktorka, scenarzystka i reżyserka. Zadebiutowała jako reżyserka w 1999 roku krótkometrażowym Don’t Think Twice. Kolejnym jej obrazem było The Best Day Of My Life a rok 2001 przyniósł I Shout Love z Kristen Thomson, która za rolę w nim otrzymała nagrodę ACTRA, a sam film wyróżniono nagrodę Genie za najlepszą krótką fabułę.

W 2007 roku Polley wyreżyserowała Daleko od niej z Julie Christie, Gordonem Pinsentem i Olimpią Dukakis w rolach głównych. Ta adaptacja opowiadania Alice Munro otrzymała dwie nominacje do Oscara (w kategoriach najlepszy scenariusz adaptowany oraz najlepsza aktorka) i wiele wyróżnień, jak choćby Złoty Glob dla najlepszej aktorki (Julie Christie).

Kolejnym filmem wyreżyserowanym przez Polley był Take This Waltz z 2010 roku. Ten romantyczny dramat z Michelle Williams, Lukiem Kirby, Sethem Rogenem i Sarą Silverman zadebiutował w konkursie głównym festiwalu filmowego w Berlinie.

I choć filmy napisane i wyreżyserowane przez Polley są stałymi gośćmi filmowych festiwali, a także trafiają do regularnej dystrybucji na całym świecie to jest ona najbardziej znana jako aktorka. Nie bez znaczenia jest tu fakt, że swoją pierwszą rolę zagrała już w wieku 6 lat. Jej debiutem były Magiczne święta z wytwórni Walta Disneya. Zanim skończyła 18 lat zdążyła wystąpić u boku takich gwiazd jak Matt Dillon, Tommy Lee Jones (Wielkie miasto), Uma Thurman, Robin Williams, Oliver Reed, Eric Idle (Przygody barona Munchausena), Harrison Ford, czy Julianne Moore (Ścigany). Kolejnymi rolami, które przyniosły jej nagrody i sławę były m.in. Słodkie jutro Atoma Egoyana, Go Douga Limana, Królowie życia Michaela Winterbottoma, Życie ukryte w słowach Isabel Coixet czy Świt żywych trupów Zacka Snydera.

W ojczystej Kanadzie Polley jest także znana ze swojej politycznej działalności i angażowania się w akcje społeczne.

Historie rodzinne
Reżyseria i scenariusz: Sarah Polley
Dystrybucja: Gutek Film
W kinach od 15 listopada 2013 roku

Dodaj komentarz