• 2013-08-17

Magdalena Samozwaniec radzi kobietom

Tylko dla kobiet Magdaleny Samozwaniec – poradnik pierwszej damy polskiej satyry – ukaże się 21 sierpnia nakładem Wydawnictwa W.A.B.

Magdalena Samozwaniec „Tylko dla kobiet” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Magdalena Samozwaniec „Tylko dla kobiet” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Podobno kiedy mąż Magdaleny Samozwaniec tuż po ślubie przepadł na kilkudniowej popijawie, ona powitała go jakby nigdy nic i zażądała śniadania. I tak podawał je przez 30 lat. Pierwsza dama polskiej satyry znała się na mężczyznach i kiedy daje kobiece rady, należy jej słuchać.

Jak zachować zdrowie i młodość,  jak znaleźć odpowiedniego małżonka i walczyć ze zdradą, skąd wiedzieć, kiedy jest się naprawdę kochaną, jaki jest najlepszy sposób na złamane serce i jak pić, żeby się nie upić?

Magdalena Samozwaniec znana była ze swoich bezkompromisowych osądów, zmysłu obserwacji i przede wszystkim ostrego jak żyletka poczucia humoru. Pewnie dlatego mówienie o niej w tzw. krakowskim towarzystwie uważano za faux pas. W Tylko dla kobiet autorka rozprawia się z barwnym wachlarzem kobiecych portretów – histeryczką, kobietą-radio, babusem, monopolką, jajarką, porządnicką. Większość z nich, przedstawionych w krzywym zwierciadle, można odnaleźć na ulicach współczesnych polskich metropolii. Autorka gani i radzi, a to wszystko z przymrużeniem oka i bezwzględną szczerością – nie bez przyczyny przecież nazywana była wysłannicą piekieł.

Wybór męża według Magdaleny Samozwaniec:

  • Materiał na męża powinien mieć tylko tyle inteligencji, aby umieć utrzymać żonę i naprawić w domu elektryczność.
  • Lepszy jest ubogi rozrzutnik niż bogaty skąpiec. Najgorszym typem jest ubogi skąpiec – życie z nim to kłębek wełny drzewnej, szarej w czarne ciapki.
  • Sprawa wieku. Małżeństwa mieszane, to znaczy piernika z pączkiem i sę-dziwy z młokosem, są zazwyczaj szczęśliwe. Każdemu z nas imponuje to, czego sami nie mamy – nawet… wiek.
  • Należy czynić z  obiektem drobne eksperymenty. Zalać i bacznie obserwować, jak się będzie zachowywał po pijanemu. Pod wpływem alkoholu wyłażą czasem z naszego ukochanego dziwne i mocno niepokojące emanacje.
  • Na ostatek radzę wycieczkę do lasu… Jeśli po godzinie nasz wybranek nie powie: Chodźmy do domu, dosyć już tego włóczenia się – to można śmiało włożyć mu swoją dłoń do ręki i iść z nim przez życie.

Magdalena Samozwaniec (1984–1972) – satyryczka,  autorka powieści, bajek i wierszy. Przyszła na świat w artystycznej rodzinie Kossaków: wnuczka Juliusza, córka Wojciecha Kossaka, młodsza siostra poetki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, stryjeczna siostra Zofii Kossak-Szczuckiej. Zadebiutowała powieścią Na ustach grzechu (1922), która jako parodia Trędowatej zapoczątkowała jej ogromną popularność. Napisała ponad trzydzieści książek, m.in. Tylko dla Kobiet (1946), Tylko dla mężczyzn (1958), Krystyna i chłopy (1969) czy Zalotnica Niebieska (1973). Najbardziej znane są jej wspomnienia Maria i Magdalena (1956) – barwny opis rzeczywistości dwudziestolecia międzywojennego.

Magdalena Samozwaniec Tylko dla kobiet
Premiera: 21 sierpnia 2013 roku
Wydawnictwo W.A.B.

Dodaj komentarz