• 2013-08-17

Justyna Gruszczyk, Imperium snu

6 września o godz. 18.00 w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu odbędzie się wernisaż wystawy Justyny Gruszczyk wieńczącej projekt Imperium snu. 

Justyna Gruszczyk „Imperium snu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Justyna Gruszczyk „Imperium snu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt Imperium snu jest – jak i większość poprzednich projektów Justyny Gruszczyk – związany z konkretnym miejscem, tym razem jest to miasto. Dla każdego miasta jest przygotowywana osobna odsłona, artystka próbuje wprowadzić w przestrzeń wyjątkowy, jednostkowy zapach miasta, który ma działać na zasadzie identyfikatora. Pointą jest ekspozycja galeryjna, gdzie w półmroku w nasączonej onirycznym zapachem przestrzeni można posłuchać nagrań ze snami. Artystka pyta w swoim projekcie o to, jak miasto jest odbierane, odczuwane, jakie mamy z nim skojarzenia na poziomie narracji snu, jak budujemy jego obraz.

Justyna Gruszczyk – absolwentka toruńskiej uczelni, obroniła dyplom z wyróżnieniem w Zakładzie Malarstwa Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu w 2007 roku, u prof. Krzysztofa Pituły. Stypendystka Marszałka Śląskiego (2012) oraz dwukrotna stypendystka Miasta Torunia (2012 i 2010). Zajmuje się instalacją efemeryczną, w której główną rolę odgrywa zapach. Zajmuje się szkłem artystycznym, zapachem, działaniem w przestrzeniach zamkniętych i otwartych. Od 2007 roku realizuje sztukę bez dzieła sztuki – działania artystyczne opierające się na infekowaniu przestrzeni dźwiękiem czy – przede wszystkim – zapachem. Odbiór tego rodzaju sztuki jest bardzo bezpośredni, emocjonalny, a więc jednocześnie głęboki i trwały.

Projekt jest realizowany dzięki Stypendium Miasta Torunia.
Autorem formuły zapachowej jest Piotr Kempski.

Justyna Gruszczyk, Imperium snu
Wernisaż: 6 września 2013 r., godz. 18.00
Wystawa czynna do 29 września 2013 r.
Galeria Sztuki Wozownia
Toruń

Dodaj komentarz