Trwa Jarmark Jagielloński 2013

15 sierpnia w Lublinie rozpoczął się Jarmark Jagielloński – impreza prezentująca i propagujująca bogactwo kultury tradycyjnej Europy Środkowo-Wschodniej.

Występy kapel ludowych na ulicach Starego Miasta (źródło: materiały prasowe organizatora)

Występy kapel ludowych na ulicach Starego Miasta (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sztuka i rzemiosło tradycyjne w wykonaniu artystów z Polski, Ukrainy, Białorusi, Litwy i Słowacji prezentowane są zarówno w formach autentycznych, jak i wzbogaconych współczesnymi elementami artystycznymi, inspirowanymi folklorem. Wszystko to na uliczkach Starego Miasta w Lublinie, gdzie słychać szepty legend lubelskich.

O wyjątkowości Jarmarku Jagiellońskiego nie stanowią wyłącznie kolorowe stragany wypełnione tradycyjnymi wyrobami rzemieślniczymi i rękodziełem, ale przede wszystkim fascynujący ludzie, koncerty muzyki folkowej i kapel ludowych, spektakle teatralne, pokazy filmowe, działania parateatralne, czy wreszcie barwne pochody dwumetrowej kury. Podczas Jarmarku Jagiellońskiego proponowana jest bogata oferta warsztatów – tańca, śpiewu, nauki rzemiosła, które pozwolą na bezpośredni kontakt z twórcami ludowymi, miłośnikami i kontynuatorami tradycji.

Duma z mądrych tradycji, które w minionych wiekach przyczyniły się do bogactwa Miasta, świadomość spuścizny, mimo wiraży historii pozostawionej przez pokolenia, pozwala nam dziś cieszyć się pięknem i niepowtarzalnym klimatem Lublina oraz głęboko wierzyć w potencjał nadal tkwiący w mieście i jego mieszkańcach.

Wybrane atrakcje Jarmarku Jagiellońskiego 2013:

Jarmark Kupiecki

 • 250 wystawców z Ukrainy, Białorusi, Słowacji, Litwy i Polski
 • na straganach m. in.: drewniane zabawki – koniki, klepoki, ptaszki, gliniane buńki; durszlaki, donice; rzeźba ludowa – Chrystus Frasobliwy, postaci świętych, szopka, anioły; malarstwo ludowe na płótnie i na szkle, ikony; wyroby kowali – podkowy, kute krzyże; beczki od bednarzy, kosze wiklinowe, koronka klockowa, haft łowicki, swojskie jadło
 • warsztaty i pokazy rzemiosła: malowania na szkle, zabawkarskie, wycinanki, robienia lalek motanek, lepienia gwizdków glinianych, robienia słomianych pająków

Jarmark Kulturalny

 • koncerty: Polne nuty Anny Malec, Makaruk – Erotyki Ludowe, Muzykanci, Folknery (Ukraina), Fanfare Kalashnikov (Niemcy, Rumunia), Dűvő (Węgry)
 • występy kapel: Kapela Dudziarska Manugi, Holloenek Hungarica, Orkiestra Dęta ze Zdziłowic, Kapela Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej, Chłopcy z Nowoszyszek, Kapela Kowalski/Maziarz/Murzynowska, Zespół Rada z Białorusi
 • wieczorne potańcówki jarmarkowe
 • warsztaty muzyczne i taneczne
 • Kino Jarmarkowe
 • wystawy
 • spektakle dla małych i dużych
 • Klocki MuBaBao

Wszystkie atrakcje Jarmarku Jagiellońskiego są bezpłatne.
Organizatorzy: Warsztaty Kultury, Miasto Lublin

Jarmark Jagielloński
15-18 sierpnia 2013 r.
Stare Miasto i Błonia pod Zamkiem
Lublin

Dodaj komentarz