• 2013-08-16

Polska muzyka w Nowym Jorku

Szereg polskich artystów wystąpi tej jesieni podczas wydarzeń organizowanych przez Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku. Wystąpią m.in. Krzysztof Penderecki, elektroniczna grupa LXMP, czy Janusz Prusinowski Trio.

Polish Cultural Institute New York, logo (źródło: mat. prasowe)

Polish Cultural Institute New York, logo (źródło: mat. prasowe)

The Early Music Foundation (EMF) i Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku przedstawią New York Music Celebration (NYEMC) – festiwal muzyki dawnej, odbywający się w tym roku pod hasłem Pro Musica Polonica (4-20 października). Festiwalowe prezentacje obejmą ponad dwadzieścia imprez, a wśród wykonawców znajdą się liczni goście z Polski – wśród nich Ensemble Peregrina i Arte dei Suonatori.

Folkowe Janusz Prusinowski Trio wyruszy w swoją pierwszą trasę koncertową po Ameryce (22 września – 13 października), w ramach której wystąpi m.in. na World Music Festival w Chicago, w klubie DROM w Nowym Jorku, na Millennium Stage w waszyngtońskim Kennedy Center.

Krzysztof Penderecki, nazwany przez pismo The Guardian największym żyjącym polskim kompozytorem, pojawi się 25 października na scenie nowojorskiego Symphony Space w ramach transmitowanego na żywo przez radio WQXR-Q2 koncertu, prowadzonego przez znaną śpiewaczkę i prezenterkę radiową Helgę Davis, w którym udział wezmą Penderecki Quartet, Ensemble Pi, Matthew Lipman, Jay Campbell oraz muzycy z Yale School of Music.

LXMP to grupa, której brawurowy koncert w David Rubenstein Atrium w Lincoln Center w ramach Unsound Festival 2012 doskonale pamiętają nowojorscy miłośnicy muzyki elektronicznej. Grupa ponownie przyjeżdża do USA na tournée po Zachodnim Wybrzeżu (3-11 listopada). Symphony Space będzie gospodarzem koncertu Witold Lutosławski: Centennial Tribute z udziałem ACME (American Contemporary Music Ensemble), grupy nazwanej przez Time Out New York jedną z najjaśniejszych gwiazd nowojorskiej sceny indie-muzycznej oraz nagrodzonego Pulitzerem kompozytora i znawcy twórczości Lutosławskiego Stevena Stucky (13 grudnia).

Koncerty polskich artystów w Nowym Jorku:
Krzysztof Penderecki – 25 października 2013 roku
LXMP – 13 grudnia 2013 roku
Janusz Prusinowski Trio – trasa koncertowa od 22 września – 13 października 2013 roku

Dodaj komentarz