• 2013-08-16

Konkurs Sztuki na Bilbordach Art Moves rozstrzygnięty

Jury konkursu odbywającego się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuki na Bilbordach Art Moves, za najbardziej interesującą pracę uznało projekt Thomasa Rousseta z Francji i właśnie do niego powędruje Główna Nagroda Konkursu w wysokości 7000 PLN. Festiwal rozpocznie się 6 września w Toruniu. 10 najlepszych prac konkursowych zostanie pokazanych na bilbordach w bloku konkursowym festiwalu.

Thomas Rousset / Francja – zdobywca głównej nagrody w Konkursie Sztuki Na Bilbordach Art Moves 2013 (źródło: materiały prasowe festiwalu)

Thomas Rousset / Francja – zdobywca głównej nagrody w Konkursie Sztuki Na Bilbordach Art Moves 2013 (źródło: materiały prasowe festiwalu)

Międzynarodowy Festiwal Sztuki na Bilbordach Art Moves jest jedynym na świecie festiwalem sztuki  bilbordowej. W ramach festiwalu w przestrzeni miasta prezentowane są prace w dwóch blokach – głównym i konkursowym. Do bloku konkursowego wybierane są najciekawsze prace, nadesłane przez młodych artystów z całego świata. Prace te są twórczą wypowiedzią artystyczną na temat konkursowego hasła. Tematy corocznych edycji konkursu wybierane są w taki sposób, by korespondowały z procesami i zjawiskami społecznymi kształtującymi współczesny, globalny świat. Wyrastają one z głębokiej refleksji o podłożu socjologicznym, psychologicznym, filozoficznym i są wyrazem troski o kształt rzeczywistości.

Na tegoroczny Konkurs Sztuki na Bilbordach wpłynęło w sumie 750 prac, nadesłanych przez 401 artystów z 55 krajów świata. Organizatorzy otrzymali prace z Iranu, Macedonii, Chin, Korei Południowej, Indii, Indonezji, Francji, Holandii, Wietnamu, Turcji i wielu innych. Ogromne zainteresowanie festiwalem artystów z całego świata wskazuje na wielki potencjał, jaki tkwi w idei festiwalu oraz w przestrzeni publicznej. Wzrasta zainteresowanie konkursem artystów z Iranu i Chin skąd przychodzi coraz więcej interesujących prac.

W tym roku artyści zostali zaproszeni do twórczej interpretacji hasła: Wspólnota czy jednostka? Wsparcie czy kontrola?. Konkursowe hasło można było traktować jako metaforę procesów zachodzących we współczesnym świecie. Od tysięcy lat ludzie żyli we wspólnotach. Wspólnota pomagała jednostkom przetrwać i od wspólnoty w zasadniczym stopniu zależał los jednostki. Równocześnie jednostka, współtworząc wspólnotę, wpływała na los społeczności. To dzięki wspólnemu wysiłkowi członków plemienia udawało się upolować zwierzynę czy odeprzeć wrogów – jednostka nie dałaby rady samodzielnie przetrwać w ówczesnym świecie. Jednak obecnie, wraz ze zmianami społecznymi, technologicznymi i ekonomicznymi oraz w obliczu współczesnego indywidualizmu ta współzależność między jednostką a wspólnotą nie jest już taka oczywista. Co współcześnie jest ważniejsze: jednostka czy wspólnota? Czy jesteśmy w stanie żyć całkowicie niezależnie, poza wszelkimi wspólnotami? Czy wspólnoty, zarówno te duże – państwowe czy etniczne, jak i te małe – sąsiedzkie, koleżeńskie, rodzinne są aktualnie w stanie kryzysu? Czy możemy funkcjonować  jako niepowiązane ze sobą jednostki, bez trwałych więzi i wspólnej tożsamości? A co, jeśli nie jest to możliwe? Jak zbudować wspólnotę, by dawała możliwość rozwoju poszczególnym jednostkom? Czy wspólnota powinna wspierać czy też kontrolować jednostki? Czy z kolei jeden człowiek ma prawo kontrolować całą wspólnotę? Jak odnaleźć równowagę? Na jakich zasadach zbudować globalną wspólnotę ludzką, byśmy wszyscy razem mogli w niej funkcjonować? Co jest ważniejsze: Wspólnota czy jednostka? Wsparcie czy kontrola?

Jury w składzie:

 • Susan O’Malley / artysta, kurator, San Jose, Kalifornia, USA
 • Adam Niklewicz / artysta, North Haven, Connecticut, USA
 • Rafał Góralski / artysta, kurator, dyrektor Festiwalu Art Moves / Toruń, Polska

wyróżniło 10 prac, które zostaną pokazane na bilbordach w bloku konkursowym Festiwalu Art Moves 2013. Są to prace następujących artystów:

 • Thomas Rousset / Francja
 • Leah Rosenberg / USA
 • Ju-ah Kwon / USA
 • Alain Schibli / Szwajcaria
 • Xiaoliang Lin / Chiny
 • Paweł Caban / Polska
 • Dik Him Fung / Chiny
 • Majid Soleymani / Iran
 • Sasha Priymak / Ukraina
 • Lex Drewinski / Niemcy / Polska

W bloku głównym pokazane zostaną prace uznanych i cenionych artystów z całego świata: Jerzego Kosałki / Polska, Alireza Nosrati / Iran, Sina Fakour / Iran, Saleh Zanganeh / Iran, Mahdi Vafayi / Iran,  Christopher Scott / Ekwador, Agnieszka Ziemiszewska / Polska, Joanna Górska i Rafał Góralski (Galeria Rusz) / Polska

Międzynarodowy Festiwal Sztuki na Bilbordach Art Moves
Od 6 września 2013 roku
Toruń

Dodaj komentarz