• 2013-08-16

Chorwacja w lipcowym numerze Herito

18 lipca ukazał się najnowszy 11 numer kwartalnika Herito, zatytułowany Chorwacja w Europie.

„Herito”, nr 11 (2013) – okładka (źródło: materiały prasowe)

„Herito”, nr 11 (2013) – okładka (źródło: materiały prasowe)

1 lipca 2013 roku Chorwacja dołączyła do państw członkowskich Unii Europejskiej. Kwestie różnorodności kulturowej i wielonarodowości w Europie po raz kolejny wymagają przedyskutowania. Problematyce tej poświęcony jest najnowszy numer kwartalnika Herito.

Demokratyczna Chorwacja powstała dwadzieścia trzy lata temu, lecz trudno mówić o niej jako o państwie młodym. Choć debiutuje w UE, kulturę europejską współtworzy od tysiącleci. Sukces integracji europejskiej nie usuwa jednak z pola widzenia ważnych pytań. Kim czują się Chorwaci? Czy widzą miejsce dla siebie w Europie Środkowej, czy raczej w przestrzeni śródziemnomorskiej? Czym jest tożsamość narodowa i czy w ogóle ma sens mówienie o niej? Gdzie przebiega granica między przeszłością a współczesnością? Czy ideę jugosłowiańską należy ostatecznie odłożyć do historycznego lamusa?

Kwartalnik Herito jest platformą do dyskusji nad ważnymi zagadnieniami z zakresu współczesnej kultury, dziedzictwa i sztuki. Punktem wyjścia dla rozważań jest region Europy Środkowej. Czasopismo jest uczestnikiem międzynarodowej debaty o kulturze. Wydawane jest w polsko-angielskiej wersji językowej.

O chorwackich dylematach piszą: Maciej Czerwiński, Slavenka Drakulić, Predrag Matvejević, Marko Špikić, Zvonimir Milanović. W numerze ponadto rozmowa o sztuce i polityce z Andrzejem Wajdą oraz na temat Europejskiej Stolicy Kultury Marsylia-Prowansja 2013 z jej dyrektorem artystycznym.

Herito, nr 11
Lipiec 2013 roku
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

Dodaj komentarz