• 2013-08-16

Wystawy podczas Festiwalu Warszawa Singera

24 sierpnia rozpoczyna się 10. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. W ramach festiwalu będzie można obejrzeć dwie wystawy w warszawskiej Galerii Salon Akademii: Ryszarda Horowitza pt. All that Jazz – portrety jazzowe oraz Krystyny Piotrowskiej pt. Portrety w technice własnej.

Krystyna Piotrowska, „Portret rodzinny”, 1994, technika własna na płycie aluminiowe (źródło: materiały prasowe organizatora)

Krystyna Piotrowska, „Portret rodzinny”, 1994, technika własna na płycie aluminiowe (źródło: materiały prasowe organizatora)

Krystyna Piotrowska – artystka sztuk wizualnych, graficzka, autorka filmów i instalacji wideo, kuratorka. Urodziła się w 1949 roku w Zabrzu. Mieszka i pracuje w Warszawie. W latach 1966-1972 studiowała na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a następnie, w latach 1972-1975, na Wydziale Grafiki w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Studia kontynuowała w Grafik Skolan Forum w szwedzkim Malmö w (1985-1990). Początkowo głównym medium twórczości Krystyny Piotrowskiej była grafika, a podstawowym motywem – portret. Anda Rottenberg nazwała ją mistrzynią grafiki warsztatowej oraz autorką portretów wykraczających formatem, sposobem ujęcia i techniką poza kanoniczne normy przyjęte dla tego gatunku. Piotrowska przenosiła na matrycę graficzną wizerunki ze zdjęć, starając się zachować fotograficzny realizm przedstawianych postaci. Portrety stanowiły jednak zaledwie punkt wyjścia dla podejmowanych przez artystkę przekształceń.

Od początku lat 90. tworzyła Portrety zbiorowe (np. Z Grzegorzem) oraz Fragmenty kolekcji, ciemne wizerunki, jakby ucięte przypadkowym kadrem. W tym czasie powstały też portrety podwójne, na których artystka umieszczała własny autoportret w sąsiedztwie skopiowanych autoportretów słynnych twórców z przeszłości (m.in. Vincenta van Gogha i Fridy Kahlo), odpowiednio go stylizując. W 2001 roku Krystyna Piotrowska wróciła z emigracji do Polski. Od 2005 roku zaangażowała się w projekt, który każdej jesieni odbywa się na ulicy Próżnej w Warszawie, niewielkim fragmencie miasta zachowanym z warszawskiego getta. Od 2006 roku jest główną animatorką i kuratorką tego przedsięwzięcia. Żydowska tożsamość miejsca, nieobecność dawnych mieszkańców i pamięć po nich, jak również współczesny stosunek do Żydów i tożsamości żydowskiej, łączone z elementami autobiograficznymi stały się podstawowym tematem twórczości Piotrowskiej. Artystka rozwinęła też wachlarz stosowanych mediów, sięgając po aparat fotograficzny i kamerę, tworząc aranżacje i instalacje przestrzenne, rzeźby, obiekty.

Ryszard Horowitz należy do absolutnej czołówki polskich artystów. Jako dziecko przeżył koszmar obozu koncentracyjnego Auschwitz (jest jednym z najmłodszych ocalonych). W latach pięćdziesiątych, jako student krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, zafascynował się amerykańską fotografią. W kipiącej pomysłami i energią młodości atmosferze odwilży po 1956 r. dokumentował rodzące się środowisko jazzowe. Wkrótce wyjechał do USA, gdzie początkowo zajmował się reklamą.

Działając na własną rękę zaczął angażować się w eksperyment, grę z formą i zaawansowane technologie. Wypracował swój rozpoznawalny styl, mocno eksperymentalny. Jego zdjęcia przedstawiają odrealnione sceny rodem z marzeń sennych, grę symboli i obrazów.

[za: Joanna Zielińska, 20 najważniejszych polskich fotografów]

X Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera to przede wszystkim wydarzenia teatralne i muzyczne, ale również kilkadziesiąt atrakcji kulturalnych, m.in. wystawy , warsztaty, spotkania literackie, pokazy filmowe i wykłady. Każdego roku na początku września ulica Próżna i Plac Grzybowski odzyskują swój przedwojenny charakter. Festiwal to święto muzyki, teatru, filmu, literatury i sztuk wizualnych. Rozbrzmiewa muzyka klezmerska, słychać śpiew kantorów, odbywają się projekcje filmowe, warsztaty, spotkania literackie, projekcje. Wraca klimat przedwojennej Warszawy. Na festiwal każdego roku przyjeżdżają znakomici artyści. Tym razem usłyszeć i zobaczyć będzie można artystów z Izraela, USA, Niemiec, Szwecji, Holandii, Francji, Kanady, Rumunii czy Węgier.

Ryszard Horowitz, All that Jazz! – portrety jazzowe oraz Krystyna Piotrowska, Portrety w technice własnej
W ramach X Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera
Wernisaż: 24 sierpnia 2013 roku, godz. 17.00
Wystawy można oglądać od 19 do 30 sierpnia 2013 roku
Galeria Salon Akademii, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Pałac Czapskich – Raczyńskich, Krakowskie Przedmieście 5 (wejście od ul. Traugutta)

Dodaj komentarz