• 2013-08-14

Koncert Pozdrowienia z Jidyszlandu

18 sierpnia Synagogę pod Białym Bocianem we Wrocławiu wypełni charyzmatyczna muzyka projektu Pozdrowienia z Jidyszlandu duetu Karoliny Cichej i Piotra Domagalskiego.

Karolina Cicha, fot. Piotr Kosela (źródło: mat. prasowe)

Karolina Cicha, fot. Piotr Kosela (źródło: mat. prasowe)

Premiera projektu Pozdrowienia z Jidyszlandu odbyła się w maju tego roku podczas Festiwalu Nowa Muzyka Żydowska 2013. Na koncert złożą się utwory do tekstów żydowskich poetów pochodzących z Podlaskiego: Chaima Siemiatyckiego, Rabina Elizera Szulmana, Liby Bursztejn z Tykocina, czy Morrisa Rosenfelda z okolic Sejn. Usłyszymy też tekst Rivki Tiktiner – XVI wiecznej uczonej mającej korzenie w Tykocinie, zapisaną w archaicznym jidysz. Będzie też miejsce na pieśni będące świadectwami miejsc – jak Białystok main heim.

Koncert Pozdrowienia z Jidyszlandu jest rozwinięciem projektu Wieloma językami, w którym artystka śpiewa w językach mniejszości zamieszkujących tereny województwa Podlaskiego. Podlaskie to jeden z najbardziej zróżnicowanych regionów w Polsce pod względem kulturowym i etnicznym. Wierzy się tu wieloma religiami, mówi wieloma językami, nie dziwi fakt, że to właśnie tu zrodziła się idea Esperanto – w tym wielokulturowym środowisku wychowywał się Ludwig Zamenhof.

Karolina Cicha w 2013 roku została zdobywczynią Grand Prix i Nagrody Indywidualnej im. Czesława Niemena na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia Nowa Tradycja. 

Koncert Cicha/Domagalski Pozdrowienia z Jidyszlandu:
18 sierpnia 2013 r., godz. 17.00
Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze pod Białym Bocianem
Wrocław

Dodaj komentarz