• 2013-08-14

Close stranger: sztuka w przestrzeni publicznej

Akcja artystyczna Zróbmy to razem realizowana jest w ramach międzynarodowego projektu artystycznego Close stranger, w którym każdy ma szansę na wyrażenie własnej opinii, dotyczącej sztuki dziś.

 

Projekt Zróbmy to razem (źródło: mat. prasowe)

Projekt Zróbmy to razem (źródło: mat. prasowe)

Bliscy nieznajomi tak w tytule projektu zdefiniowane zostały wzajemne kontakty sąsiedzkich krajów, partnerów przedsięwzięcia – mieszkańców Gdańska, Kaliningradu i Kłajpedy. Ten rodzaj działalności artystycznej wychodzi poza zamknięte galeryjne sale, pojawia się na progach ludzkich domów. Akcja Zróbmy to razem jest działaniem interaktywnym, powszechnie dostępnym, opartym na współpracy i udziale odbiorcy. Jej forma jest otwarta i dynamiczna. Internetowe narzędzie zaproponowane przez artystów, pozwala odbiorcy zająć miejsce twórcy, natomiast artyście daje wgląd w subiektywne opinie dotyczące jego sztuki. Dla specjalistów może być niewygodnym lustrem, ukazującym to jak artystyczne wysiłki są postrzegane.

W ramach re-definicji dobrze utrwalonych pojęć, które w kontekście dynamicznie zmieniającego się świata oraz potrzeb odbiorców, wymagają odświeżenia, odbiorcy byli pytani o to, kim jest artysta, co to jest sztuka i kultura. Zbiór subiektywnych opinii stworzył meta-definicje pojęć. Aktualna edycja Zróbmy to razem ma formę para- konkursową. Każdy, kto weźmie udział ma szansę na publikację swojego wpisu na bilbordach, prezentowanych na terenie Gdańska.

W ramach projektu Close stranger swoje prace w przestrzeni Gdańska zaprezentują również artystyczne grupy z Rosji Gentle Women i Litwy Klemencov group. Rosyjskie artystki do współpracy przy stworzeniu obiektu w przestrzeni publicznej poproszą mieszkanki Gdańska. Ich praca dotyczyć będzie wspomnień o szczęściu przechowywanych w ubraniach – sukniach wieczorowych, a w szczególności w sukienkach ślubnych. Ślub, bal jest szczególnym momentem w życiu, niesie nadzieje na zmianę, obietnice wiecznej szczęśliwości. Co dzieje się z sukienkami po uroczystości? Czy pozostają symbolem szczęścia wiszącym w domowej szafie, czy raczej przypomnieniem niespełnionych marzeń o nim? Artystki zwracają się do mieszkanek Trójmiasto z prośbą o przekazanie swoich sukien ślubnych na rzecz projektu. Wszystkie złożone zostaną w pojemniku wykonanym ze szkła, rodzaju kryształowej trumny. Zaprezentowane w centrum Gdańsku, wystawione na działanie czynników atmosferycznych znikną, zamienią się w kurz.

Projekt Zróbmy to razem/ Bliscy Nieznajomi, Let`s Do It Together/Close Stranger – Sztuka w przestrzeni publicznej
od 27 do 29 września 2013
Gdańsk

Dodaj komentarz