• 2013-08-13

Romek robi meble

Do 16 sierpnia w Małopolskim Instytucie Kultury w Krakowie potrwa wystawa designerskich mebli krakowskiego artysty Romka. W trakcie ekspozycji ogród stanie się, otwartym dla publiczności, warsztatem artysty.

Romek robi meble (źródło: materiały prasowe organizatora)

Romek robi meble (źródło: materiały prasowe organizatora)

Lato nie sprzyja odwiedzinom instytucji – lato sprzyja wyjściu w plener! Z tego powodu tegoroczny wakacyjny Zbiornik Kultury zaprasza do ogrodu budynku przy ul. Karmelickiej 27 na plenerową wystawę mebli krakowskiego artysty Romka.

Romek sam siebie definiuje jako jednoosobową manufakturę. Artysta własnoręcznie tworzy unikatowe, a zarazem funkcjonalne meble, nierzadko wykorzystując w swojej pracy przedmioty znalezione – takie jak gałęzie czy stare szuflady.

Działalność Romka oscyluje na granicy designu, rzemiosła oraz DIY (Do It Yourself). Niezależnie od tego, jak nazwie się to, co robi Romek, w jego twórczości ważny jest bezpośredni kontakt z materiałem, odczuwalna przyjemność tworzenia rzeczy praktycznych i intrygujących. W gotowych pracach ujawnia się osobowość twórcy – poprzez dobór konkretnych materiałów, wybór wzoru, bądź poprzez stworzenie oryginalnego projektu. Wydaje się jednak, że dla Romka najważniejsza jest czynność konstruowania obiektów sama w sobie.

Przez cały czas trwania ekspozycji artysta będzie pracował w ogrodzie, który stanie się jego tymczasowym warsztatem (stałej pracowni Romek zresztą nie posiada). Codziennie między godz. 11.00 a 18.00 będzie można przyglądać się pracy manufaktury Romka oraz nauczyć się, jak zrobić swój własny mebel.

Podsumowaniem czterech dni warsztatów i zakończeniem wystawy będzie rozmowa z artystą poprowadzona przez Piotra Sikorę, która odbędzie się w ogrodzie w piątek 16 sierpnia, o godzinie 17.00. Na spotkanie warto przynieść koce, żeby móc przyjemnie przysiąść na trawie i w atmosferze pikniku wspólnie obejrzeć meble, zastanowić się nad designem, kulturą DIY oraz współczesnym rzemieślnictwem.

Romek robi meble (źródło: materiały prasowe organizatora)

Romek robi meble (źródło: materiały prasowe organizatora)

Romek robi meble
12–16 sierpnia 2013 r.
Małopolski Instytut Kultury, ul. Karmelicka 27
Kraków

1 komentarz do artykułu “Romek robi meble”

  1. takie wystawy inspirują do stworzenia własnych mebli, sam stołek można zrobić na milion różnych sposobów

Dodaj komentarz