• 2013-08-13

Panorama Polskiego Filmu 38. Gdynia – Festiwal Filmowy

W Panoramie Polskiego Filmu 38. Gdynia – Festiwal Filmowy zaprezentowanych zostanie 11 tytułów, które stanowią spektrum najciekawszych projektów filmowych ostatnich miesięcy.

38. Gdynia – Festiwal Filmowy, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

38. Gdynia – Festiwal Filmowy, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wśród wyselekcjonowanych tytułów do Panoramy Polskiego Filmu zdecydowaną większość stanowią debiuty filmowe: Yuma reż. Piotr Mularuk, Baczyński reż. Kordian Piwowarski, Jaskółka reż Bartosz Warwas, Kamczatka reż. Jerzy Kowynia, Oszukane reż. Marcin Solarz, Silent Lake reż. Mariusz Kuczewski, Tajemnica Westerplatte reż. Paweł Chochlew, Wszystkie kobiety Mateusza reż. Artur Więcek Baron czy Stacja Warszawa składająca się z kilku splecionych nowel fabularnych autorstwa Macieja Cuske, Kacpra Lisowskiego, Nenada Mikovica, Mateusza Rakowicza i Tymona Wyciszkiewicza. Jest także drugi film Krzysztofa Łukaszewicza Żywie Biełaruś.

Panorama Polskiego Filmu od dwóch lat, po wprowadzeniu ostrej selekcji festiwalowej, cieszy się coraz większą popularnością wśród publiczności. Nie trafiają do niej filmy przypadkowe, niemające nic do powiedzenia, nieskłaniające do dyskusji [...] Co więcej filmy te, po raz pierwszy w historii Festiwalu, również będą w tym roku miały szansę na nagrodę. Festiwal ustanowił nagrodę finansową dla reżysera najlepszego filmu w Panoramie, przyznawaną na podstawie głosów publiczności Festiwalu.

– mówi Dyrektor Artystyczny Festiwalu Michał Chaciński

Do jednej ważnej zmiany doszło także w Konkursie Głównym Festiwalu. O Złote Lwy powalczy 14 filmów, a nie jak wcześniej planowano 15. W związku z przedłużającą się postprodukcją obrazu film Lecha Majewskiego Psie Pole wycofany został przez Producenta z Festiwalu.

Bardzo żałuję, ale wiemy przecież, że takie sytuacje zdarzają się na festiwalach regularnie. Tegoroczna edycja Festiwalu to nadal 25 najlepszych polskich filmów w Konkursie Głównym i Panoramie Polskiego Filmu. Przed nami jeden z najciekawszych festiwali ostatnich kilkunastu lat

– komentuje Michał Chaciński

38. Gdynia – Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 9-14 września w nowo wyremontowanym gmachu Teatru Muzycznego, Multikinie, Klubie Filmowym, Muzeum Miasta Gdyni i na Plaży Miejskiej. Festiwal w Gdyni jest najważniejszym wydarzeniem filmowym dla polskiej kinematografii. To wizytówka polskiego kina, gdzie prezentowane są najlepsze filmy roku, najważniejsi twórcy oraz najgorętsze tematy. W pracach Komitetu Organizacyjnego Festiwalu uczestniczą przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Samorządu Województwa Pomorskiego, Miasta Gdyni, Telewizji Polskiej oraz dyrekcja Festiwalu. Od dwóch lat Dyrektorem Artystycznym Festiwalu jest Michał Chaciński. Rok temu Festiwal, przez lata zwany Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zmienił nazwę na Gdynia Film Festival. W tym roku do nazwy angielskiej dodano jej polski odpowiednik: Gdynia – Festiwal Filmowy.

38. Gdynia – Festiwal Filmowy
9-14 września 2013 r.
Gdynia

Dodaj komentarz