• 2013-08-12

Pokaż swoje miasto – Zdjęcie warte Poznania

Do 16 września trwa konkurs fotograficzny Zdjęcie warte Poznania, organizowany przez Fundację Klaster Poznań. Może w nim wziąć udział każdy, kto chce podzielić się swoim wyjątkowym spojrzeniem na miasto.

Zdjęcie warte Poznania – plakat (źródło: materiały prasowe)

Zdjęcie warte Poznania – plakat (źródło: materiały prasowe)

Chciałoby się rzecz, że jakie jest miasto, każdy widzi.

Ale chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że każdy widzi je inaczej. Każdemu podoba się coś innego; każdy chciałby gdzie indziej mieszkać; to, co niektórym potrzebne w mieście do życia, dla innych stanowi przeszkodę na drodze do jego wygodnego prowadzenia. Dlaczego? Bo wszyscy inaczej myślimy o mieście i tym, czym ono powinno być.

Odkąd urbanizacja zaczęła trwale kształtować środowisko życia człowieka, fotografia cyfrowa znalazła się w zasięgu prawie każdego a posługiwanie się nowymi mediami zainicjowało nową erę w komunikacji międzyludzkiej, stało się jasne, że głównym obiektem fotograficznym dla człowieka współczesnego będzie właśnie miasto. To gigantyczne nagromadzenie jednostek i grup, które mają na siebie wzajemny wpływ, wprawiając miasto w ruch.

Ciągła cyrkulacja, przemieszczanie się, zmiany i trendy, stale biegnący czas nie pozwalają miejskiej materii na to, aby mogła się zatrzymać.

Organizatorzy konkursu proponują więc, by zatrzymać się, wziąć głęboki oddech i pomyśleć:

Czy to, co podoba ci się w mieście, wynika z twoich przekonań, czy też jest projekcją opinii innych? Czy lubisz to, co twoi znajomi? Czy drażni cię coś innego jako mieszkańca danego terenu, a coś innego jako pracownika zakładu ulokowanego na innym obszarze? Czy potrafisz powiedzieć, gdzie kończy się wpływ otoczenia a zaczyna twoje indywidualne spojrzenie na miasto? Czy nie brakuje ci okazji, aby wyrazić swój subiektywny stosunek do miasta i toczących się w nim procesów? Jeśli chociaż na jedno z tych pytań odpowiecie twierdząco, to konkurs ten jest adresowany właśnie do Was.

Niech zdjęcie miasta będzie odpowiedzią.

Zdjęcie warte Poznania to sposób na zilustrowanie cząstki siebie w kontekście miasta, własnego Ja na płaszczyźnie poznańskiej przestrzeni. Sposobu patrzenia, poczucia estetyki, wspomnień i wrażeń, zaskoczeń i przestrachów. Nie jest bowiem tak, że nasze myślenie o mieście podąża jednostajnymi torami – sielskimi ścieżkami miejskiego piękna, zakodowanymi w pocztówkowych i przewodnikowych zdjęciach, ani zapomnianymi i mrocznymi szlakami, rodem z policyjnych kronik i doniesień o mroczniejszych aspektach miejskiej rzeczywistości. Każdy z nas estetyzuje miasto na swój własny sposób, rzutując na jego przestrzeń cząstkę siebie – spędzony w nim czas, przeżyte radości i smutki, zapamiętane plenery, stosunkowo niedawno odkryte wrażenia, powstające w kontakcie z jego poszczególnymi elementami, obszarami, terytoriami.

Miasto to ludzie – w sensie bardziej niż dosłownym. Organizatorzy zachęcają uczestników do próby podzielenia się swoim unikatowym spojrzeniem. Tym, czego nie dostrzegają inni. Niech pokażą siebie przez pryzmat miasta, w którym żyją.

To konkurs dla tych, dla których miasto nie jest oczywiste. Raczej: zaskakujące.

Zdjęcie warte Poznania
Termin nadsyłania fotografii: od 19 lipca do 16 września 2013 roku

Dodaj komentarz