• 2013-08-12

Nie zapomnij mnie

25 października do kin wejdzie zwycięzca 10. edycji Planete+ Doc Film Festival – film Nie zapomnij mnie w reżyserii Davida Sievekinga.

Kadr z filmu „Nie zapomnij mnie” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Kadr z filmu „Nie zapomnij mnie” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Reżyser David Sieveking, znany polskim widzom z filmu David chce odlecieć, w unikalny sposób, nie bojąc się groteski i humoru, portretuje tym razem swoją matkę, która – jak miliony ludzi w Europie – zapada na chorobę Alzheimera i powoli zapomina o świecie, w którym żyje.

Rodzice Davida byli w latach 60. XX wieku aktywnymi członkami ruchów studenckich i żyli w tzw. otwartym związku. Teraz ich wzajemna relacja jest poddana testowi, ale dzieje się to w dramatycznych okolicznościach. Zmiany, które przyniosła choroba matki, zmuszają rodzinę do wiwisekcji stosunków, jakie panują wewnątrz rodziny, ujawnienia ukrytych dotąd konfliktów i nieporozumień, a przede wszystkim znalezienia dla nich rozwiązań. Nie jest to łatwe wyzwanie, ale paradoksalnie zbliża ono członków rodziny na nowo i zmusza do głębokiej refleksji nad życiem, jakie wszyscy prowadzili dotychczas.

Sieveking w sposób niezwykle szczery pokazuje w tym filmie własną kronikę rodzinną, ale robi to nie tylko z ironią i szczerością, lecz przede wszystkim nieudawaną miłością. Dzięki temu tworzy obraz, w którego centrum uwagi znajduje się nie tyle choroba, lecz człowiek zapadający na nią wbrew własnej woli.

Nie zapomnij mnie (Vergiss mein nicht)
Reżyseria: David Sieveking
Dystrybucja: Against Gravity
W kinach od 25 października 2013 r.

Dodaj komentarz