• 2013-08-12

Józef Robakowski na otwarcie CAT w Ustce

Wystawa Sztuka to potęga Józefa Robakowskiego zainauguruje otwarcie Centrum Aktywności Twórczej w Ustce, w dniach 15 i 16 sierpnia.

Józef Robakowski „Sztuka to potęga” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Józef Robakowski „Sztuka to potęga” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Centrum Aktywności Twórczej będzie jedynym w Polsce oraz jednym z nielicznych w Europie i na świecie całkowicie przystosowanym jako miejsce pracy twórczej i wystawienniczej oferującym także najwyższe standardy pobytów – rezydencji artystycznych. Koncentrować się tu będą działania artystyczne – wystawy, performance, koncerty, wykłady, panele dyskusyjne i warsztaty edukacyjne. Miejsce to powstało zarówno z myślą o artystach, ale także społeczności lokalnej. Ma się stać pretekstem dla każdego do spotkań ze sztuką oraz artystami.

Galeria w Ustce powstała ponad 25 lat temu i mieści się w części budynku spichlerza portowego. Jej przebudowa trwała 2 lata i polegała na modernizacji zabytkowego spichlerza portowego. Pomieszczenia parteru budynku zaadaptowane są na pracownie artystyczne grafiki komputerowej i filmu oraz rzeźby i ceramiki. Na drugim piętrze znajduje się nowoczesne zaplecze noclegowe dla artystów, natomiast na trzecie piętro przeniesiona została powierzchnia ekspozycyjna, gdzie obecnie mieści się nowocześnie wyposażona sala wystawiennicza. Po remoncie CAT zyskało również pomieszczenie konferencyjne dostosowane do przeprowadzania wykładów oraz kawiarnię.

Otwarcie rozpocznie się 15 sierpnia o godz. 13.00 wystąpieniem pt. Sztuka vs wszystko inne przygotowanym przez Pawła Korbusa, Kubę Krzewińskiego i Piotra Kowalczyka, które będzie miało miejsce na placu przed Kapitanatem Portu Ustka. Dzień później, 16 sierpnia nastąpi otwarcie inauguracyjnej wystawy prac Józefa Robakowskiego Sztuka to potęga.

Robakowski to artysta zajmujący się fotografią i filmem. Jest jednym z najważniejszych przedstawicieli sztuki video w Polsce. Oprócz działalności twórczej prowadzi również działalność dydaktyczną w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Po wernisażu będzie możliwość zwiedzenia obiektu.

Możliwość zrealizowania projektu pod nazwą Kompleksowy Program Rozwoju Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej – Utworzenie Centrum Aktywności Twórczej w Ustce powstał dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013. Jego całkowita wartość to 4 867 923,50 PLN, z czego dofinansowanie unijne wyniosło mln 3 562 145,61 PLN. Reszta to partnera Projektu miasta Ustka.

Otwarcie Centrum Aktywności Twórczej 
15-16 sierpnia 2013 r.
Ul. Zaruskiego
Ustka

Józef Robakowski – Sztuka to potęga
Wernisaż: 16 sierpnia 2013 r., godz. 18.00
Ul. Zaruskiego
Ustka

Dodaj komentarz