• 2013-08-10

Wrocławski Teatr Pantomimy otwiera XIII Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu

Wrocławski Teatr Pantomimy 23 sierpnia otworzy XIII Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu w Warszawie, na którym przedstawi spektakl Szatnia, powstały na motywach choreografii Henryka Tomaszewskiego.

„Szatnia", fot. B. Sowa (źródło: mat. prasowe)

„Szatnia", fot. B. Sowa (źródło: mat. prasowe)

Wyprawa w legendarne już inscenizacje Wrocławskiego Teatru Pantomimy to specyficzny rodzaj rekonstrukcji, odtwarzania tradycji, mierzenia się z nią oraz próba zrozumienia na nowo istoty teatru, który stworzył Henryk Tomaszewski. Inspiracją była choreografia ze spektakli Ziarno i skorupa, Strzelnica, Labirynt, Kobieta, Menażeria cesarzowej Filissy, Spór, Hamlet – ironia i żałoba, Rycerze króla Artura, Akcja – sen nocy letniej, Tragiczne gry.

Widać w tej symbolicznej teatralnej szafie tę półwieczną drogę, którą przebył wrocławski teatr – Krzysztof Kucharski, Polska Gazeta Wrocławska.

Spektakl ten powinni obejrzeć wszyscy, których fascynuje teatr ruchu.

Wrocławski Teatr Pantomimy powstał w 1956 roku jako Studio Pantomimy. Unikalność Wrocławskiego Teatru Pantomimy to efekt wizji reżyserskiej i autorskich programów, z których wyrasta jedyny taki teatr na świecie, gdzie ruch potraktowany jest nie jako prosty ekwiwalent słowa, a synteza doznań i wrażeń. Poprzez wprowadzenie gry zespołowej, intencjonalność i motywację psychologiczną postaci aktorzy Tomaszewskiego tworzą pełnowartościowe kreacje aktorskie. Zerwanie z klasyczną konwencją francuskiego mimu, współpraca z wybitnymi artystami (m.in. z Jadwigą Przeradzką, Aleksandrem Jędrzejewskim, Zofią de Ines, Władysławem Wigurą, Franciszkiem Starowieyskim, Krzysztofem Pankiewiczem, Andrzejem Majewskim) sprzyjała formalnym poszukiwaniom, budowaniu oprawy plastycznej i muzycznej. Na początku Henryk Tomaszewski inspirował się głównie literaturą, w kolejnych programach wyraźnie od niej odchodzi; poszukuje inspiracji w źródłach i formach teatru (m.in. w teatrze wschodnim, w komedii dellarte), w niemym filmie, psychologii, a także w istocie samego ruchu: jego motoryce i fakturze.

Spektakl Szatnia
23 sierpnia 2013 r., godz. 19.00
Scena na Woli im. Tadeusza Łomnickiego
ul. Kasprzaka 22, Warszawa

Dodaj komentarz