• 2013-08-10

Kulturowy tygiel podczas Vistula Folk Festivalu

21 sierpnia Płock na pięć dni stanie się stolicą folku. Podczas Vistula Folk Festival zagrają zespoły z czterech stron świata.

InoRos (źródło: mat. prasowe)

InoRos (źródło: mat. prasowe)

Na scenie Vistula Folk Festivalu wystąpią koncertujące na całym świecie zespoły folklorystyczne – Lipovec ze Słowacji, Radost z Białorusi, Ballet Folklórico de Tamaulipas z Meksyku oraz S1 Bisnis Prasetiya Mulya Group z Indonezji. Podczas wszystkich występów publiczność usłyszy i zobaczy tradycyjną muzykę oraz tańce, a także unikalne stroje ludowe.

W czasie Festiwalu na scenie folk, zarezerwowanej dla zespołów inspirujących się world music wystąpi m.in. grupa Dikanda, w której twórczości można odkryć wpływy Orientu oraz bałkańskiego i cygańskiego folku. Grupa, która koncertowała m.in. na Montreux Jazz Festival oraz budapeszteńskim Sziget Festival słynie z tego, że zabiera słuchaczy w muzyczne wyprawy po całym świecie. Formacja Drewutnia również proponuje podróż – tym razem jednak bardziej historyczną. Kapela czerpie z muzyki ziem II Rzeczpospolitej. W jej repertuarze są więc zarówno utwory łemkowskie, ukraińskie, jak i pieśni z Ziemi Lubelskiej, Śląskiej czy Małopolski. Ostatnim punktem programu Sceny folk będzie koncert zespołu InoRos, który łączy charakterystyczne dźwięki Podhala i Karpat z popową stylistyką.

Podczas Vistula Folk Festivalu pojawi się także m.in. Kino na łące, na którym zaprezentowana zostanie  animacja Kamila Polaka - Świteź, będącą adaptacją ballady Adama Mickiewicza, a także kultowa komedia Żona dla Australijczyka Stanisława Barei, w której wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze.

Vistula Folk Festival – to nowa formuła popularnego na przełomie lat 60. i 70. Ogólnopolskiego Festiwalu Folkloru i Sztuki Ludowej. Festiwal był największym i najważniejszym tego typu wydarzeniem, na którym gościli wybitni twórcy i artyści ludowi. Wskrzeszony po latach pod nową nazwą rozszerzył swój zasięg. Dziś Vistula nie tylko pielęgnuje polską tradycję, ale również przybliża publiczności bogactwo nieznanych kultur.

Vistula Folk Festival
Od 21 do 25 sierpnia 2013 r.
Płock

Dodaj komentarz