• 2013-08-10

Ostatnie dni naboru do Jednominutówek

20 sierpnia kończy się nabór prac na 8. edycję Festiwalu Filmów i Form Jednominutowych.

Festiwal Filmów i Form Jednominutowych, nabór 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Filmów i Form Jednominutowych, nabór 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Z dniem 1 czerwca Nadbałtyckie Centrum Kultury – organizator festiwalu ogłosiło nabór prac na 8. edycję Festiwalu Filmów i Form Jednominutowych. Kolejny raz filmowcy, profesjonaliści i amatorzy, mają okazję spróbować swoich sił w krótkiej formie filmowej i zmierzyć się z ograniczeniem jakim jest czas trwania filmu – 1 minuta. Główne kryterium konkursu to pomysłowość, każdy ma szansę zdobyć główną nagrodę, niezależnie od technicznych umiejętności, stawiamy przede wszystkim na kreatywność. Prace konkursowe można zgłaszać w 3 kategoriach: fabuła, forma i mini-dokument.

1 minuta to pozornie zaledwie krótkie mgnienie, filmy jednominutowe z poprzednich edycji festiwalu zadziwiają jednak różnorodnością przedstawianych historii, użytych technik i dostarczają ciekawych wizualnych wrażeń. Zamknięcie artystycznej wizji w 1 minucie wymaga dyscypliny i przemyślanej koncepcji, to wyzwanie. Co roku jury i publiczność zaskakiwana jest niespodziewanymi zakończeniami, zabawnymi puentami czy tez nowatorskimi metodami wykonania filmu.

Nabór zakończy się z dniem 20 sierpnia. Do tego czasu można zgłaszać prace konkursowe za pośrednictwem formularza on-line, który jest dostępny na stronie festiwalu www.jednominutowki.pl lub tradycyjną pocztą na nośniku zewnętrznym na adres Organizatora. W pierwszej kolejności prace są sprawdzane pod względem dopełnienia wymagań formalnych, następnie zostaną ocenione przez jednominutówkowe Jury, w składzie tegorocznej kapituły konkursowej zasiądą Jurek Rados, Bogna Burska oraz Maciej Cuske. Spośród nadesłanych prac Jury wybierze 45 najlepszych filmów jednominutowych, które znajda się w finałowej selekcji oraz przyzna w poszczególnych kategoriach I i II nagrody oraz wyróżnienia.

Gala Finałowa – Centrum św. Jana, Gdańsk, 11 października 2012 r., fot. Piotr Połoczański (źródło: materiały prasowe organizatora)

Gala Finałowa – Centrum św. Jana, Gdańsk, 11 października 2012 r., fot. Piotr Połoczański (źródło: materiały prasowe organizatora)

Gala finałowa z uroczystym wręczeniem nagród oraz projekcja finałowej selekcji filmów odbędzie się 10 października o godz. 19.00 w Centrum św. Jana w Gdańsku. W listopadzie jednominutowki ruszą w doroczne tournee festiwalowe po Polsce, które potrwa do końca roku.

Festiwal Filmów i Form Jednominutowych
Nabór filmów: 1 czerwca – 20 sierpnia 2013 r.

Dodaj komentarz