• 2013-08-09

Spektakl Chopin bez fortepianu w Warszawie

21 sierpnia w Studiu Koncertowym Polskiego Radia w Warszawie w ramach IX Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Chopin i jego Europa będzie można obejrzeć spektakl Chopin bez fortepianu stworzony przez Jacka Kaspszyka, Barbarę Wysocką i Michała Zadarę.

„Chopin bez fortepianu", fot. Natalia Kabanow (źródło: mat. prasowe)

„Chopin bez fortepianu", fot. Natalia Kabanow (źródło: mat. prasowe)

Spektakl Chopin bez fortepianu został stworzony w marcu 2013 roku. Na scenie Barbarze Wysockiej i Maestro Kaspszykowi towarzyszyć będzie Polska Orkiestra Radiowa.

Chopin i jego Europa to wydarzenie skupione wokół muzyki poważnej, a Chopin bez fortepianu to pierwszy w historii warszawskiego festiwalu spektakl teatralny. Organizatorzy Festiwalu zapraszają do Polski najlepszych twórców, którzy prezentują najciekawsze wykonania nie tylko utworów Chopina, ale i innych wybitnych kompozytorów.

Chopin bez fortepianu to pierwsze wykonanie obu koncertów fortepianowych Chopina bez partii fortepianu – została ona zastąpiona tekstem Barbary Wysockiej i Michała Zadary, będącym ekwiwalentem partii fortepianu, jej literackim odbiciem, oraz refleksją krytyczną na temat recepcji działa kompozytora. Aktorską transkrypcję partii fortepianu na scenie wykonuje Barbra Wysocka, opowiadając widzom krok po kroku, co robi fortepian. Scenariusz powstał na podstawie wywiadów z wybitnymi pianistami, prac muzykologicznych, biografii, listów Chopina oraz dziel filozoficznych i teoretycznych. Jest zatem werbalnym odpowiednikiem partii fortepianowej, przewodnikiem po koncertach, ich opisem i komentarzem do nich. Struktura tekstu tego spektaklu odpowiada kompozycji koncertów.

Spektakl Chopin bez fortepianu:
Dyrygent: Jacek Kaspszyk
Reżyseria: Michał Zadara
Występują: Barbara Wysocka i Sinfonietta Cracovia
Światła i projekcje: Artur Sienicki

21 sierpnia 2013 r., godz. 21.00
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego
ul. Modzelewskiego 59, Warszawa

Dodaj komentarz