7. Art & Fashion Festival. Art & Fashion. Industry

Od 8 do 20 października w Starym Browarze w Poznaniu potrwa siódma edycja Art & Fashion Festival.

Warsztat Fashion Illustration – AFF VI fot. Roman Lipigórski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Warsztat Fashion Illustration – AFF VI fot. Roman Lipigórski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podczas pierwszych 10 dni festiwalu (8-17 października) odbywają się warsztaty dla kilkudziesięciu wybranych uczestników. Warsztaty (m.in. projektowania, fotografowania mody, stylizacji) poprzedza rekrutacja trwająca od 1 do 29 września. Nagrodą dla zwycięzcy każdego z 9 warsztatów jest dowolnie wybrany kurs na prestiżowej modowej uczelni Central Saint Martins College of Art & Design w Londynie. Po ocenie prac przez jury, pokazane zostaną one na wystawie AF Experience. To właśnie wernisaż tej wystawy (piątek, 18 października, godz. 19.00) jest odpowiednim momentem na przyjazd do Poznania dla wszystkich interesujących się modą i sztuką. Po wernisażu i afterparty, w sobotę i niedzielę odbędą się wykłady i panele dyskusyjne znaczących przedstawicieli świata mody i sztuki. Wstęp na nie jest bezpłatny – jedynym ograniczeniem jest ilość miejsca w liczącej ponad 500m2 sali wykładowej – Słodowni Starego Browaru.

Warsztaty modowe odbywające się każdego roku na Art & Fashion Festival są dla absolwentów niejednokrotnie początkiem realnych sukcesów w świecie mody. Wśród absolwentów są m.in. Agata Bieleń, Domi Grzybek, Ewelina Klimczak, Robert Kuta, Olga Mieloszyk, Aleksandra Przybysz, Daria Siwiak czy Anka Letycja Walicka. Wszystkie warsztaty 7. AFF jak zwykle odbywać się będą w przestrzeniach organizatora festiwalu, Starego Browaru.

Podczas warsztatów, pod okiem wybranych przez kuratorkę prowadzących powstają prace, które następnie poddawane są ocenie jury. W skład jury wchodzi kilkunastu cenionych przedstawicieli świata mody i sztuki, przewodniczy mu twórczyni festiwalu, Grażyny Kulczyk. Nagrodą dla zwycięzcy każdego warsztatu jest kurs na najsłynniejszej modowej uczelni na świecie – Central St. Martins College of Art & Design w Londynie, którego temat sam wybierze. Po ocenie prac przez jury, pokazane zostaną one 18 października na wystawie AF Experience.

W tym roku warsztaty odbędą się w dziewięciu zakresach tematycznych:

  • Fashion Design – projektowanie mody – prowadzący: Mareunrol’s (Łotwa) – 10 dni
  • Fashion Ilustration – ilustrowanie mody – prowadzący: Magda Antoniuk – 10 dni
  • Fashion Jewellery – projektowanie biżuterii – prowadzący: Anna Orska – 10 dni
  • Fashion Writing – pisanie o modzie – prowadzący: Hanna Rydlewska i Marcin Różyc – 10 dni
  • Fashion Photography – fotografowanie mody – Rafał Milach – 10 dni
  • Fashion Video – video mody – prowadzący: W P Onak – 4 dni
  • Fashion Sounds – dźwięk mody – prowadzący: Wojtek Mazolewski wraz z Pink Freud – 2 dni
  • Fashion Styling – stylizacja w modzie – prowadzący: Scott Schuman (USA) – 2 dni

Nowością w tegorocznych warsztatach będzie warsztat stylizacji, który poprowadzi Scott Schuman oraz nowi prowadzący dotychczasowych warsztatów – duet Mareunrol’s z Łotwy (warsztaty z projektowania mody) i Magda Antoniuk (warsztaty z ilustrowania mody).

Każda edycja odbywającego się w październiku w poznańskim Starym Browarze Art & Fashion Festival, ma swój temat przewodni. W tym roku jest to moda i sztuka jako przemysł. Podobnie jak w poprzednich edycjach, kuratorce festiwalu, Basi Metelskiej zależało na przedstawieniu tematu z różnych perspektyw.

Zaproszenie wybranych osób na festiwal zajmuje zwykle kilka lat [...] Na szczęście marka festiwalu z roku na rok jest coraz mocniejsza. Mamy coraz większe grono wybitnych gości, którzy byli zadowoleni ze swojej obecności na festiwalu, o czym głośno mówią i co szybko rozchodzi się w środowisku. Dzięki temu proces zapraszania ciekawych gości jest wyraźnie łatwiejszy

– mówi Basia Metelska, kurator AFF od 2009 r.

Potwierdzeniem tych słów jest Scott Schuman, jeden z najbardziej wpływowych ludzi mody, autor słynnego bloga The Sartorialist, który w ubiegłym roku prowadził na festiwalu wykład. Idea i atmosfera imprezy tak bardzo mu się spodobała, że postanowił wrócić, tym razem w roli prowadzącego warsztaty ze stylizacji, co jest jego autorskim pomysłem.

W czasie finałowego weekendu (19-20 października) odbędą się otwarte dla publiczności, bezpłatne wykłady i panele dyskusyjne.

Art & Fashion Festival jest pomysłem i inicjatywą Grażyny Kulczyk. Od 2007 r. organizowany jest w należącym do niej Starym Browarze. Tegoroczna, 7. edycja odbędzie się w dniach 8-20 października 2013 r. Dziś Art & Fashion Festival to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych dedykowanych modzie i sztuce w naszej części Europy.

Za koncepcję festiwalu, dobór prowadzących warsztaty oraz gości, którzy wystąpią na otwartych spotkaniach z publicznością, odpowiada od 2009 r. kurator Basia Metelska. Dla większości prelegentów AFF to pierwsza okazja do wizyty w Polsce. Kilkudziesięciu absolwentów festiwalowych warsztatów odnosi obecnie realne sukcesy w branży.

7. Art & Fashion Festival. Art & Fashion. Industry.  
8-20 października 2013 r.
Stary Browar
Poznań

Dodaj komentarz