• 2013-08-08

Derevo. Akhe. Wyrypajew na 6. Avant Art Festival

W dniach od 3 do 14 października odbędzie się 6. edycja Avant Art Festival pod hasłem Rosja. Swoje spektakle zaprezentują Iwan Wyrypajew z Teatrem Praktika, Derevo – jeden z najsłynniejszych teatrów eksperymentalnych w Europie oraz Akhe – reformatorzy współczesnego teatru.

Iwan Wyrypajew (źródło: mat. prasowe)

Iwan Wyrypajew (źródło: mat. prasowe)

Jednym z głównych nurtów, prócz muzyki, filmu i sztuki, będzie teatr. We Wrocławiu premierowe spektakle zaprezentują najsłynniejsze awangardowe teatry rosyjskie. W pierwszy festiwalowy weekend odbędzie się premierowe przedstawienie Teatru Derevo Midwhite oraz jednej z dwóch sztuk Teatru Akhe pt. Gobo. Digital Glossary.

Derevo należy do najsłynniejszych europejskich teatrów awangardowych. Teatr został założony w 1988 roku w Sankt Petersburgu przez Antona Adasinsky’ego. Przedstawienia grupy, prezentowane na wszystkich kontynentach, należą dziś do klasyki współczesnego teatru eksperymentalnego. Spektakle Dereva, zawsze bezsłowne i oryginalnie, łączą różne style i teatralne tradycje: pantomimę, taniec współczesny, butoh, rosyjską awangardę, komedię dell’ arte, klaunadę, performance, physical theatre i happening.

Teatr Akhe to jedna z najważniejszych grup teatralnych z Rosji, znana i doceniona nie tylko w kraju, ale też na scenach całego świata. Jej spektakle zadziwiają swoją oryginalnością i pomysłowością. Są umiejętnym i błyskotliwym mariażem happeningu, sztuk plastycznych, instalacji, wideoartu i fotografii. Bezkompromisowe i niezależne podejście do aktu tworzenia i samej materii scenicznej, łączące w sobie cechy tradycyjnego teatru, nowych mediów i sztuki galeryjnej sprawiło, że Akhe uznawany jest za jednego z reformatorów współczesnego teatru. Spektakl Gobo. Digital Glossary to swoisty zestaw instalacji i mini-performance’ów, historii opowiadanych różnymi technikami i formami (od niemego kina do teatru cieni), ironicznie pokazujących postać nieistniejącego bohatera współczesności, jednocześnie naiwnego i zranionego, patetycznego i zdesperowanego, sentymentalnego i nierozważnego.

Drugie przedstawienie Teatru Akhe odbędzie się w trakcie ostatniego weekendu festiwalowego. Premierowy spektakl Enter Face Lab to opowieść o twarzy, laboratorium odkrywające przed nami wszelkie funkcje i tajemnice jednej z najważniejszych części ludzkiego ciała, która stanowi wyjście do jakiejkolwiek komunikacji. W czasie ostatniego festiwalowego weekendu wystawione zostanie również nowe przedstawienie Iwana Wyrypajewa i Cazimira Liskego pod szyldem Teatru Praktika. Sakhar to spektakl muzyczny, gdzie oryginalne teksty Wyrypajewa w towarzystwie elektroakustycznej muzyki Cazimira Liskego zestawione zostaną ze znanymi popowymi hitami w nowatorskich, świeżych i zaskakujących aranżacjach, które nadadzą tym utworom zupełnie nowy sens. Sakhar to opowieść o współczesnym życiu i sztuce w konwencji rockowego koncertu.

Avant Art Festival – Szósta edycja to również muzyka, film, literatura i sztuka. We Wrocławiu zaprezentowane zostaną najciekawsze zjawiska muzyczne z Rosji, ale i spoza niej. We współpracy z Kinem Nowe Horyzonty odbędzie się 2. Avant Art Film – przegląd filmów o muzyce i sztuce. Planowana jest również debata dotycząca możliwości współpracy kulturalnej na gruncie europejskim z udziałem gości z Polski i zagranicy.

6. Avant Art Festival
od 3 do 14 października 2013 roku
Wrocław

Dodaj komentarz