• 2013-08-08

Czas wolny – fotografia PRL

12 sierpnia Narodowa Galeria Sztuki Zachęta w Warszawie zaprasza na wernisaż wystawy Czas Wolny, prezentującej fotografie życia codziennego w PRL. Wystawa potrwa do 22 września.

Maj 1959, Warszawa. Sesja fotograficzna na okładkę tygodnika „Przyjaźń” z okazji 15-lecia czasopisma. Dwie dziewczyny na tle słupów wysokiego napięcia, fot. Romuald Broniarek/KARTA (źródło: materiały prasowe)

Maj 1959, Warszawa. Sesja fotograficzna na okładkę tygodnika „Przyjaźń” z okazji 15-lecia czasopisma. Dwie dziewczyny na tle słupów wysokiego napięcia, fot. Romuald Broniarek/KARTA (źródło: materiały prasowe)

Obywatele PRL byli zajęci budowaniem socjalizmu do 16.00. Potem, w czasie wolnym, po wyjściu z pracy, stawali się innymi ludźmi

— mówi Aleksander Jałosiński, fotoreporter.

Życie codzienne uchwycone na fotografiach sześciu uczestników wystawy bywa absurdalne, zabawne, ale także niepokojące. Dla części bohaterów zdjęć czas wolny to wysiłek funkcjonowania pomimo rzeczywistości, próba zapanowania nad tym, nad czym zapanować się da. Dla innych — przeciwnie — to czas zapomnienia w przypadkowej i doraźnej zabawie.

Fotografie prezentowane na wystawie często w zamierzeniu pełniły funkcję propagandową. Równie często jednak — przy świadomym udziale ich twórców, a czasem jedynie dzięki nowemu kontekstowi — stawały się antypropagandą. Tym ciekawszą, że publikowaną przecież w oficjalnych mediach. Powstawały jako ilustracje do artykułów, wywiadów, reportaży, czasem przy okazji zleceń.

 

Sześciu fotografów, z których najstarszy urodził się w 1928, a najmłodszy — w 1940 roku, większą część życia zawodowego spędziło w PRL-u. Pracowali dla każdego niemal rodzaju prasy — od zapatrzonego w Zachód Przekroju, przez estetyzującą Polskę, gazety codzienne, tygodniki, pisma branżowe, po Przyjaźń — organ Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. Uczestnicy wystawy to młodsi koledzy legendarnych fotoreporterów tygodnika Świat, których na początku kariery traktowali jak mistrzów. Z czasem każdy z nich osiągnął osobisty, rozpoznawalny styl. Wszystkich, choć w różnym stopniu, łączy odchodzenie od chropawej, reportażowej estetyki fotografów Świata na rzecz starannej kompozycji bliższej artystycznemu reportażowi fotografów agencji Magnum.

Na wystawie będzie można obejrzeć prace fotografów: Romualda Broniarka, Aleksandra Jałosińskiego, Bogdana Łopieńskiego, Jana Morka, Wojciecha Plewińskiego i Tadeusza Rolke.

Kurator wystawy: Łukasz Modelski
Współpraca ze strony Zachęty: Magdalena Komornicka
Projekt ekspozycji: Grzegorz Rytel

Czas Wolny – wystawa
Wernisaż: 12 sierpnia 2013 roku
Czas trwania: od 13 sierpnia do 22 września 2013 roku
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie

Dodaj komentarz