• 2013-08-08

Architektura – Zapis idei

Od 11 sierpnia do 27 października w Muzeum Narodowym w Poznaniu prezentowana będzie wystawa pt. Architektura – Zapis idei.

Dom dla singla, proj. Front Architects (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dom dla singla, proj. Front Architects (źródło: materiały prasowe organizatora)

Architektura w muzeum? Architektura na ścianach i w gablotach? Dlaczego?
Muzeum Narodowe w Poznaniu przy współpracy Stowarzyszenia Architektów Polskich – Oddział w Poznaniu oddaje publiczności wystawę, której problematyka niezbyt często gości w jego murach. Nie tylko dlatego, że architektura częściej wyznacza ramy aktywności artystycznej i wystawienniczej, niż je wypełnia, ale także dlatego, że tego typu pomysły wystawiennicze padają nierzadko ofiarą krwawych sporów na temat problematyki przedmiotu, reprezentacji, czy miejsca architektury w Panteonie sztuki.

Koncepcja wystawy skupia się wokół ukazania różnorodnych form reprezentacji pomysłu architektonicznego, idei architektonicznej, oraz wstępnych przedprojektowych sposobów reprezentacji koncepcji obiektu architektonicznego. Jest zatem, próba uchwycenia zarówno sposobów, w jakich architekci ujmują pierwsze wyobrażenia o mającym powstać obiekcie, ale niekiedy także form późniejszego odczytania własnych realizacji. Wystawa jest więc próbą przerzucenia mostu, pomiędzy entuzjazmem i potencjalnością pierwotnych idei i koncepcji, a możliwością ich późniejszych odczytań i asocjacji, nastroju i emocji obecnych w fotografiach, wykonanych przez architektów.

Rozumiejąc, że działanie architektoniczne ma charakter twórczy i jest dziedziną aktywności artystycznej, wystawa stara się uchwycić i wyłonić, poprzez plastyczną aranżację, ten właśnie pierwiastek, ukazując, zarówno elementy aktu twórczego, jak i różnorodne formy jego notacji. W ten sposób widz otrzyma szansę samodzielnej rekonstrukcji nie tylko procesu ideowego, który leży u podstaw przyszłej realizacji architektonicznej, ale studiów i badań, które wykraczają poza podstawową relację projekt – budynek, tym samym zapoznania się z różnorodnymi formami rozumienia fenomenu architektury przez samych jej twórców.

Kurator wystawy: dr Krzysztof Kalitko

Architektura – Zapis idei
11 sierpnia – 27 października 2013 r.
Muzeum Narodowe
Poznań

Dodaj komentarz