• 2013-08-07

LOOP – zwieńczenie międzynarodowych rezydencji artystycznych

9 sierpnia Bielska Galeria BWA zaprasza na wernisaż wystawy uczestników międzynarodowych rezydencji artystycznych Beyond Time/Poza czasem zatytułowaną LOOP. Finisaż wystawy odbędzie się 23 sierpnia.

Alessandro Di Massimo, „Tomorrow I don’t have anithyng to do/Jutro nie mam nic do zrobienia”, 2013, fragment instalacji, wystawa „LOOP”, Galeria Bielska BWA (źródło: materiały prasowe)

Alessandro Di Massimo, „Tomorrow I don’t have anithyng to do/Jutro nie mam nic do zrobienia”, 2013, fragment instalacji, wystawa „LOOP”, Galeria Bielska BWA (źródło: materiały prasowe)

Klamrą spinającą dwumiesięczny pobyt artystów w Bielsku-Białej są dwa wydarzenia: otwarcie wystawy prac stworzonych przez artystów specjalnie na ekspozycję w Galerii Bielskiej BWA pt. LOOP, a także finisaż wystawy, będący jednocześnie finałem rezydencji. Podczas niego artyści przedstawią swój bielski dorobek w postaci prezentacji multimedialnej, natomiast w trakcie spaceru po mieście, będącego formą oprowadzania kuratorskiego, zaprezentują swoje prace typu site-specific zrealizowane w kilku punktach Bielska-Białej.

LOOP  – z ang. pętla, zapętlenie. Każdy z artystów stworzył pracę będącą własną interpretacją pętli, rozwijając główny temat wystawy, poruszając się w obrębie spraw dnia codziennego, ich natrętności, rutyny, uzależnień, powtarzających się myśli, wzorów czy zdarzeń. Prace wykonane są w różnych mediach: od muralu, poprzez malarstwo, rysunek, fotografie, na instalacji kończąc.

W wystawie uczestniczą: Awer (Włochy), Sina Boroumandi (Iran), Alessandro Di Massimo (Włochy), Paulina Mellado (Chile) oraz Mari Ota (Japonia).

Włoski artysta o pseudonimie Awer – urodzony w Polignano a Mare w 1986 roku – tworzy graffiti od 14 roku życia, malując na ścianach charakterystyczne dla siebie roboty (w początkowym okresie twórczości) czy hipnotyczne postaci i oniryczne potwory, jakimi obecnie próbuje wyrwać ludzi z szarej codzienności. Awer swoją artystyczną karierę rozpoczął w Mediolanie, gdzie przez pięć lat studiował. Obecnie mieszka i pracuje we Włoszech i Niemczech. W czasie rezydencji Awer stworzył m.in. mural na fasadzie Galerii Bielskiej BWA.

Irańczyk Sina Boroumandi – urodzony w 1980 roku w Teheranie – jest samoukiem w dziedzinie fotografii. Wiedzę zdobywał na warsztatach i podczas kursów fotograficznych w Mah-e Mehr Art School w Teheranie. Zajmuje się projektami filmowymi i teatralnymi, pracuje też jako grafik. W trakcie rezydencji poprowadzi także warsztaty z fotografii otworkowej z wykorzystaniem własnoręcznie wykonanych przez uczestników prostych przyrządów optycznych, określanych jako camera obscura (warsztaty w dniu 13 sierpnia).

Włoch Alessandro Di Massimo (rocznik 1983) swój język artystyczny związał ściśle z rysunkiem. Interesuje go tematyka kondycji człowieka i analiza współczesnych złożonych zjawisk społecznych. W swoich pracach bada procesy związane z demokracją i ekonomią. W najnowszych pracach skupia się na odkrywaniu iluzji optycznych i tworzeniu wideo. W trakcie rezydencji Włoch stworzył na schodach przy budynku na targowisku przy ul. Lompy mural wykorzystujący iluzję optyczną.

Paulina Inés Mellado urodziła się w 1986 roku w Temuco w Chile. Studiowała w Universidad de Chile w Santiago (2008), aktualnie kończy studia w St. Joost Academie Den Bosch w Holandii. Głównie zajmuje się fotografią i sztuką typu site-specific, do  tworzenia instalacji wykorzystuje materiały organiczne.

Japonka Mari Ota urodziła się w 1982 roku w Nagoy. Studiowała malarstwo olejne w Tama Art University w Tokio i Kyoto City University. Tworzy w wielu dziedzinach, m.in. performansu, instalacji czy malarstwa, opierając swoje prace na skrupulatnym obserwowaniu rzeczywistości i transformowaniu ich w symboliczne powtarzające się akcje czy obrazy.

Kuratorka: Izabela Ołdak
Współpraca: Justyna Łabądź

LOOP – wystawa uczestników międzynarodowych rezydencji artystycznych Beyond Time/Poza czasem
Wernisaż: piątek, 9 sierpnia 2013 roku, godz. 19.00
Finisaż: 23 sierpnia 2013 roku, godz. 18.00
Galeria BWA w Bielsku-Białej

Dodaj komentarz