• 2013-08-07

Najgorszy film świata w Kinie Perła

10 sierpnia w Kinie Perła w Lublinie i w Warszawie odbędzie się polska premiera filmu The Room, okrzykniętego najgorszym filmem w historii.

Plakat filmu „The Room” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat filmu „The Room” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Twórcą filmu jest Tommy Wiseau, autor scenariuszy filmowych, reżyser, producent i aktor. W 2002 roku założył firmę Wiseau Films, by rok później wyprodukować swój pierwszy film. Tygodnik The Entertainment nazwał The Room Obywatelem Kanem złych filmów, a krytycy nie pozostawili na filmie suchej nitki, dzięki czemu szybko zdobył miano najgorszego filmu w historii. Mimo wszystko film zyskał wielu fanów, którzy w filmie dostrzegli drugie dno, czarne poczucie humoru i celową prowokację artystyczną. Na projekcje w Stanach Zjednoczonych zjeżdżali się fani z całego świata. W latach 2010-2011 film wyruszył w międzynarodową trasę Love is Blind, odwiedzając m.in. Wielką Brytanię, Niemcy, Danię, Australię i Indie.

Autorem scenariusza, producentem, reżyserem i jednym z głównych aktorów jest Tommy Wiseau, któremu towarzyszy plejada nikomu nieznanych aktorów i naturszczyków. Film został zakwalifikowany jako niezależny dramat romantyczny, a opowiada historię miłosnego trójkąta. Budżet filmu wynosił 6 milionów dolarów. Część funduszy pochodzi ze sprzedaży skórzanych kurtek, które Wiseau sprowadzał z Korei. Wiseau wynajął najtańsze studio i sprzęt filmowy. Nie mając doświadczenia w reżyserowaniu filmów ani nie znając się na sprzęcie filmowym, robił zdjęcia dwiema kamerami – 35 mm oraz HD.

Do zorganizowania polskiej premiery filmu namówili nas fani Kina Perła, którzy na Facebooku założyli fanpage TakDlaTheRoomWKiniePerla. Postanowiliśmy wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom. Od początku istnienia Kina Perła naszym założeniem było, że będziemy otwarci na wszelkie, zwłaszcza szalone, propozycje. Zorganizowanie pokazu najgorszego filmu w historii jest szalonym pomysłem i sami jesteśmy ciekawi, co z tego wyniknie

– mówi Izabella Budryn, pomysłodawczyni i organizatorka Kina Perła

The Room, reż. Tommy Wiseau
10 sierpnia, godz. 21.00
Kino Perła
Lublin, Warrszawa

Dodaj komentarz