• 2013-08-07

Jaromír Nohavica wystąpi w Rotundzie

29 września 2013 roku w krakowskiej Rotundzie na koncercie pojawi się czeski bard Jaromír Nohavica, który promować będzie swój ostatni album wydany w 2012 roku Tak Me Tu Mas.

Jaromír Nohavica „Tak Me Tu Mas", okładka (źródło: mat. prasowe)

Jaromír Nohavica „Tak Me Tu Mas", okładka (źródło: mat. prasowe)

Jaromir Nohavica od przeszło 15 lat zapełnia po brzegi sale koncertowe w Polsce. Ceniony jest za niezwykły talent wokalny i oryginalne cierpko-wesołe teksty utworów. Najnowszy album artysty Tak Me Tu Mas to nie lada gratka dla wielbicieli poezji śpiewanej oraz wiernych fanów czeskiego pieśniarza. Humor przeplata się tu z melancholią, a obok nastrojowych ballad (Reka zapomneni), znajdziemy też bardziej dynamiczne utwory (Jine to nebude).

Na Tak Me Tu Mas oprócz samego barda na płycie wystąpili: znakomity polski akordeonista Robert Kuśmierski, pianista Dalibor Cidlinsky, a także grający na skrzypcach Jaromir Nohavica senior. Piosenka z tej płyty, Minulost, przez sześć tygodni zajmowała pierwsze miejsce Listy Przebojów Trójki.

Jaromír Nohavica – piosenkarz, autor tekstów, tłumacz, urodzony w 1953 roku, w Ostrawie. W swoim mieście rodzinnym ukończył średnią szkołę ogólnokształcącą, później w Brnie średnią szkołę bibliotekarską, studia w Wyższej Szkole Górniczej w Ostrawie przerwał. Pracował m.in. jako robotnik i bibliotekarz, a od 1981 roku uprawia wolny zawód artysty. Nie ma wykształcenia muzycznego. Jako artysta najpierw próbował swych sił pisząc teksty. Zaczynał z regionalnymi grupami Atlantis (1967), Noe (1968), pisał dla grupy rockowej Majestic, współpracował z Czeskim Radiem w Ostrawie oraz czołowymi ostrawskimi wykonawcami muzyki pop – Petrem Němcem, Věrą Špinarovą, Marią Rottrovą. Zainteresowanie przyniosła mu m.in. jego piosenka Panowie na górze, jawnie atakująca zgubne skutki, jakie niesie za sobą niekontrolowana władza. Zarówno ten, jak i następne teksty Nohavicy wywołały niezadowolenie ówczesnych cenzorów i podobnie jak innym zaangażowanym artystom ograniczono mu wolność wypowiedzi. Jego twórczość krążyła jednak w formie licznych nielegalnych nagrań amatorskich lub też jedynie w postaci pisanej. Pierwszego autorskiego albumu doczekał się Nohavica w 188 roku Darmodziej to album dojrzały i wyważony, złożony z zapisów koncertów z przełomu lat 1987/88.  W r. 1989 ukazał się wybór piosenek pod tytułem Ósmy kolor tęczy, a o rok później W tym głupim roku. Pierwszy projekt studyjny Nohavicy zatytułowany Mikimauzoleum powstał w r. 1993. Stał się on jednym z najpopularniejszych czeskich albumów muzycznych. Kolejny projekt studyjny Dziwny wiek otrzymał Czeskie Gramy za płytę roku 1996. W latach 1994-95 poświęcił się pracy dla dzieci (album i książka Trzy świnki z wierszykami i bajkami) oraz wydaniu zbioru swoich tekstów. Jest autorem tekstów i muzyki do różnych inscenizacji teatralnych w Teatrze Cieszyńskim, praskim teatrze Na Fidlovačce, ostrawskim Teatrze Petra Bezruča, autorem tekstów dla grupy Neřež, Doga, Pavliny Jíšovej . W 2000 roku nagrał album Moje smutne serce. Dwa lata później zagrał główną rolę w paradokumencie Petra Zelenki Rok diabła. Obecnie Nohavica koncertuje zarówno jako solista, jak i z towarzyszeniem zespołu Kapela lub Čechomor. Jest niewątpliwie najbardziej lubianym i najczęściej słuchanym czeskim piosenkarzem, ogromną osobowością czeskiej piosenki, wszechstronnie utalentowanym artystą, stanowiącym oryginalną osobowość na naszej scenie piosenkarskiej.

Koncert Jaromíra Nohavicy:
29 września 2013 r., godz. 19.00
ul. Oleandry 1, Klub Rotunda
Kraków

Dodaj komentarz