• 2013-08-07

Dialog intelektualny w powieści Italo Calvino

31 lipca swą premierę w Polsce miała książka Italo Calvino Niewidzialne miasta. Pisarz zabiera w niej czytelnika w pełną wrażeń podróż w głąb niemożliwego, wyimaginowanego cesarstwa.

Italo Calvino „Niewidzialne miasta” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Italo Calvino „Niewidzialne miasta” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Oto na dwór Kubłaj-chana, wnuka Czyngis-chana i pierwszego mongolskiego cesarza Chin, przybywa sławny podróżnik i kupiec z Wenecji – Marco Polo. Chcąc opisać świat, którym włada imperator, pokonuje barierę komunikacyjną przy pomocy gestów, szarad i przedmiotów przywiezionych z najdalszych zakątków cesarstwa. Gdy już wprawnie posługuje się językiem chana, wdaje się z nim w wielowątkowy intelektualny dialog o istocie życia i śmierci.

55 opisów miast, 55 poetyckich impresji przeplatanych rozmowami dwóch myślicieli to jedna z tych prób badania granic literatury, które przyniosły włoskiemu pisarzowi sławę. Baśniowe krainy, nieistniejące egzotyczne miasta pojawiające się za sprawą opowieści na mapie wyobraźni w wielkim atlasie Kubłaj-chana, stanowią jedyne w swoim rodzaju świadectwo potęgi języka.

Człowieka, który przez długi czas przemierza konno dzikie bezdroża, nachodzi tęsknota za miastem. Wreszcie dociera do Izydory, miasta, gdzie pałace mają kręte jak muszla ślimaka schody, wysadzane morskimi muszlami, gdzie rzemieślnicy celują w wyrobie lunet i skrzypiec, gdzie przybysz, jeśli nie umie dokonać wyboru między dwiema kobietami, zawsze napotka trzecią, gdzie walki kogutów przeradzają się w krwawe bitki między stawiającymi zakłady. O tym wszystkim myślał podróżny, tęskniąc za miastem. Izydora jest zatem miastem z jego marzeń: z jedną tylko różnicą. Miasto, o którym marzył, obejmowało jego samego w młodości; do Izydory przybywa w podeszłym wieku. Na rynku jest murek, gdzie przesiadują starcy, by patrzeć na przechodzącą młodzież; on siedzi w rzędzie wśród nich. Pragnienia są już wspomnieniami.

Italo Calvino Niewidzialne miasta – fragment książki

Italo Calvino (1923–1985) to jeden z najważniejszych pisarzy i eseistów włoskich XX wieku. Od 1945 roku pisał dla dziennika L’Unità, później również m.in. dla La Repubblica, od 1959 do 1967 redagował własne pismo Il Menabò di letteratura. Przez prawie czterdzieści lat pracował w wydawnictwie Einaudi. Należał do grupy literackiej OuLiPo, której członkami byli też tacy twórcy jak Raymond Queneau czy Georges Perec. Po polsku ukazały się liczne jego nowele i powieści, m.in.: Ścieżka pajęczych gniazdWicehrabia przepołowionyBaron drzewołazRycerz nieistniejącyZamek krzyżujących się losówPalomar, a także zbiory Baśnie włoskieOpowieści kosmikomiczne oraz Wykłady amerykańskie.

Italo Calvino Niewidzialne miasta
Premiera: 31 lipca 2013 roku
Wydawnictwo W.A.B.

Dodaj komentarz