• 2013-08-06

Muzeum Manggha proponuje wakacje z językiem i kulturą Japonii

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie zaprasza dzieci na wspólne wakacje z językiem i kulturą Japonii. Zajęcia odbywają się w dwóch terminach: od 5 do 9 sierpnia oraz od 12 do 16 sierpnia.

Wakacje z językiem i kulturą Japonii – plakat (źródło: materiały prasowe)

Wakacje z językiem i kulturą Japonii – plakat (źródło: materiały prasowe)

Każdego dnia na dzieci czekać będzie wiele stałych punktów programu, jak na przykład wspólne poznawanie podstaw języka japońskiego oraz japońskich zabaw – zarówno tych zręcznościowych, jak i ruchowych czy pamięciowych (np. jan ken pon, kagome kagome, kendama). Każdemu dniu towarzyszyć będzie temat przewodni, który będzie realizowany na wiele sposobów i różnorodnymi technikami: zabawki i origami z papieru, zdjęcia, filmy, łamigłówki, konkursy i wiele innych. Dzieci będą mogły zwiedzić też budynek Muzeum – zarówno herbaciarnię, jak i galerię. Na koniec dnia każde dziecko zabierze do domu swoje prace oraz kolorowanki, którymi zajmie się w domu.

PONIEDZIAŁEK – WPROWADZENIE
Wstępem do spotkania będzie furoshiki jako chusta skarbów, w którą zawinięte będą różne japońskie przedmioty, wśród których znajdą się między innymi: samuraj, gejsza, kimono, matcha, kendama, kokeshi, origami, bonzai, ikebana, sumo, pędzle czy pieczątki. W ciągu dnia, z pomocą różnych metod, dzieci będą odkrywały ich przeznaczenie oraz japońskie nazwy, które postarają się zapamiętać. Nauczą się też witać i śpiewać piosenkę po japońsku.

WTOREK – ZWIERZĘTA, STWORZENIA Z LEGEND
W ciągu dnia dzieci spotkają różne żyjące w Japonii zwierzęta, zarówno te, które nieodłącznie kojarzą się z Japonią, jak i te podobne do żyjących w Polsce. Poznają nazwy zwierząt z japońskich legend oraz horoskopu, dowiedzą się, który znak zodiaku ich dotyczy i jakim znakiem kanji się go zapisuje. Usłyszą o słynnych japońskich kotach (maneki neko, Hello Kitty i Maruchan). Ukoronowaniem będzie wykonanie własnej maski oraz konkurs skoków żab z wykorzystaniem wcześniej wykonanych żab origami.

ŚRODA – JEDZENIE I FESTIWALE
Na spotkaniu dzieci dowiedzą się ciekawostek o najważniejszych świętach, kuchni japońskiej oraz o jej związkach z licznymi festiwalami. Poznają też podstawowe zasady etykiety przy japońskim stole, nauczą się jeść za pomocą pałeczek i wykonają na nie osłonki origami. Opowiedzą o swoich ulubionych świętach i potrawach. Będą też liczyć po japońsku od 1 do 10. Kulminacyjnym punktem spotkania będzie degustacja sushi i japońskich herbat oraz konkurs jedzenia pałeczkami.

CZWARTEK – KIMONO I CEREMONIA HERBACIANA
Na spotkaniu dzieci nie tylko będą mogły usłyszeć o tradycyjnych japońskich strojach ale i zobaczyć, jak się je zakłada, dotknąć ich, a nawet przymierzyć. Wykonają techniką origami hełm samurajski i kobietę w kimonie oraz kimono z papieru naturalnych rozmiarów. Obejrzą także pokaz japońskiej ceremonii parzenia herbaty, po którym każde dziecko będzie mogło przyjrzeć się użytym przedmiotom i własnoręcznie wymieszać herbatę w tradycyjny sposób, by jej spróbować. Przy sprzyjającej pogodzie spotkanie w większości odbędzie się w domku herbacianym w ogrodzie.

PIĄTEK – MIĘDZY TRADYCJĄ A NOWOCZESNOŚCIĄ
Dzieci poznają podstawy japońskiego pisma i kaligrafii, nauczą się paru podstawowych znaków a także dowiedzą się jak pisać własne imię. Spróbują swoich sił w pisaniu i malowaniu pędzlem i tuszem oraz w tworzeniu własnej pieczątki. Usłyszą wiele ciekawostek o współczesnej Japonii, zobaczą zabawki, zarówno te tradycyjne (np. kokeshi), jak i nowoczesne (kot-robot). Opowiedzą o przyniesionych na spotkanie, własnych ulubionych zabawkach. Nastąpi podsumowanie dotychczas nauczonych rzeczy oraz konkurs długości lotu wspólnie wykonanych samolotów origami. Na zakończenie podliczone zostaną punkty zdobyte w konkursach, rozdane nagrody i wręczone pamiątkowe dyplomy.

Wakacje z językiem i kulturą Japonii
Od 5 do 9 sierpnia oraz od 12 do 16 sierpnia 2013 roku
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie

Dodaj komentarz