Open Source Art Festival 2013

Od 13 do 15 września w Gdańsku i Sopocie odbywać się będzie trzecia edycja Open Source Art Festivalu, prezentującego najciekawsze, niszowe projekty muzyczne i wideo. Gośćmi będą m.in. artysta Herman Kolgen oraz Ryoji Ikeda.

Open Source Art Festival (źródło: mat. prasowe)

Open Source Art Festival (źródło: mat. prasowe)

Open Source Art Festival to festiwal multimedialny skierowany do młodych mieszkańców całego kraju, zajmujący się prezentacją niszowych projektów muzycznych i wideo, wykorzystujących w procesie twórczym wolne oprogramowanie czyli narzędzia open source’owe. Wszystkie wydarzenia projektu stanowią program o najpełniejszym, wieloaspektowym spojrzeniu na dźwięk, obraz, ruch i możliwości jego użycia.

Motywem przewodnim III edycji jest TEST jako badanie relacji pomiędzy punktami wydajności urządzeń elektronicznych a progiem ludzkiej percepcji.

Program OSA Festivalu:

14 września 2013 / PGS Sopot

Ryoji Ikeda / Test Pattern 

Urodzony w 1966 w Gifu w Japonii, mieszka i tworzy w Paryżu. To jeden z czołowych japońskich kompozytorów elektronicznych. Ryoji skupia się na szczegółach ultradźwięków i częstotliwości oraz na esencjonalnej charakterystyce dźwięku samego w sobie. Jego twórczość eksploatuje fizyczne właściwości dźwięku, jego rolę w ludzkiej percepcji oraz w matematycznej kombinacji muzyki, czasu i przestrzeni. Używając komputera i technologii cyfrowych do granic możliwości, Ikeda rozwinął specyficzne mikroskopowe metody inżynierii dźwięku i kompozycji. Od 1995 poprzez swoje koncerty, instalacje i nagrania był bardzo zaangażowany w sound art. Jego albumy +/  (1996), 0° C (1998) i Matrix (2000) zostały osławione przez krytyków jako najbardziej radykalne i innowacyjne przykłady współczesnej muzyki elektronicznej. Wraz z Carstenem Nicolai’em (Alva Noto) pracuje nad wspólnym projektem nazwanym cyclo, który bada struktury błędu oraz powtarzalność loopów w oprogramowaniu komputerowym i muzyce programowanej komputerowo, wraz z modułami audiowizualnymi dla wizualizacji w czasie rzeczywistym. Wszechstronność jego badań pokazuje także współpraca z choreografem Williamem Forsythe’m z Frankfurt Ballett, z artystą współczesnym Hiroshim Sugimoto, architektem Toyo Ito oraz kolektywem artystycznym Dumb Type. Ryoji Ikeda jest laureatem nagrody Golden Nica w ramach Prix Ars Electronica 2001 w kategorii muzyki cyfrowej.

15 września 2013 roku / Centrum św. Jana Gdańsk

„Inject", Herman Kolgen (źródło: mat. prasowe)

„Inject", Herman Kolgen (źródło: mat. prasowe)

Herman Kolgen – Polska premiera projektu Inject

Inject to ponad godzinny modułowy performance audiowizualny w formacie video HD o wielokanałowym dźwięku. Ciało ludzkie jest wprowadzone do cysterny. W ciągu 45 minut ciśnienie cieczy wywiera na niego wiele neurosensorycznych transformacji. Począwszy od naskórka do jego systemu nerwowego, który reaguje na napływu lepkości w płynnej komorze. Jego kora mózgowa, której brakuje tlenu, stopniowo traci pojęcie rzeczywistości. Jak ludzkie króliki doświadczalne: ciało staje się materią – organem, którego stany psychiczne są przedmiotem kinetycznych obrazów o osobliwych tymczasowych przestrzeniach. Genezą głównego materiału wizualnego dla tego projektu było ujęcie w ogromnej cysternie wypełnionej wodą, które trwała sześć dni z rzędu. Yso (aktor w projekcie) musiał być zanurzony na ponad osiem godzin dziennie w szklanym zbiorniku, oscylując pomiędzy stanem nieważkości i brakiem tlenu. Przy pomocy różnorodnych cyfrowych nagrań wideo i ujęć fotograficznych Kolgen stworzył wiele serii czasowych sekwencji zdjęć, które potem zmontował w elastyczny i modułowy utwór. To w dużej mierze kwestia progresywnej narracji, która jest w nieustannym kręgu wpływów i ruchu, gdzie rzeczywistość jest stale w dyslokacji. Projekt zdobył wyróżnienie w konkursie Prix Ars Electronica 2010.

Open Source Art Festival – OSA Festival opiera się na wykorzystaniu nowoczesnych technologii w pokazach multimedialnych oraz koncertach muzycznych. Całość działań będzie miała miejsce w prestiżowych lokalizacjach Trójmiasta – w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie (Plac Zdrojowy) oraz w Centrum Św. Jana w Gdańsku.

Open Source Art Festival 2013 Test
od 13 do 15 września 2013 roku
Sopot – Gdańsk

Dodaj komentarz