• 2013-08-06

Każdy musi kiedyś umrzeć Porcelanko podczas Festiwalu Szekspirowskiego

Spektakl Każdy musi kiedyś umrzeć Porcelanko, czyli rzecz o Wojnie Trojańskiej w reżyserii Agaty Dudy-Gracz nagrodzony Złotym Yorickiem będzie można obejrzeć 6 sierpnia, podczas XVII edycji Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku.

„Każdy musi kiedyś umrzeć Porcelanko, czyli rzecz o Wojnie Trojańskiej" (źródło: mat. prasowe)

„Każdy musi kiedyś umrzeć Porcelanko, czyli rzecz o Wojnie Trojańskiej" (źródło: mat. prasowe)

Spektakl Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie, autorstwa Agaty Dudy-Gracz Każdy musi kiedyś umrzeć Porcelanko, czyli rzecz o Wojnie Trojańskiej zawitał właśnie do Gdańska na XVII Festiwal Szekspirowski.

W 20 – osobowej obsadzie znajdują się m.in. Dominika Bednarczyk, Anna Tomaszewska, Elżbieta Karkoszka, Cezary Studniak, Tomasz Schimscheiner, Feliks Szajnert i Tomasz Wysocki. Autorami muzyki do spektaklu są nominowana do Fryderyka 2013 w kategorii debiut roku Maja Kleszcz i multiinstrumentalista Wojtek Krzak, którzy także pojawiają się w spektaklu w gościnnych rolach.

„Każdy musi kiedyś umrzeć Porcelanko, czyli rzecz o Wojnie Trojańskiej" (źródło: mat. prasowe)

„Każdy musi kiedyś umrzeć Porcelanko, czyli rzecz o Wojnie Trojańskiej" (źródło: mat. prasowe)

Autorski spektakl Agaty Dudy – Gracz, która poza reżyserią napisała scenariusz i zaprojektowała scenografię oraz kostiumy inspirowany jest rzadko wystawianym dramatem Szekspira Troilus i Kresyda. Spektakl gości na Gdańskim festiwalu jako zwycięzca jego głównej nagrody – Złotego Yoricka za najlepszą inscenizację Szekspira w sezonie teatralnym 2012 / 2013.

Agata Duda-Gracz – Reżyser i scenograf. Absolwentka historii sztuki na UJ i Wydziału Reżyserii w krakowskiej PWST. Debiutowała w Teatrze im. S. I. Witkiewicza, reżyserując Kaina G. Byrona, do którego przygotowała również scenografię. W Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie wyreżyserowała: Abelarda i Heloizę R. Vaillanda, Kaligulę A. Camusa, Galgenberg wg M. de Ghelderode oraz Ojca na motywach Świętokradztwa O. J. Tauschinskiego. Do innych ważniejszych jej spektakli należą: Woyzeck G. Buchnera, Nierządy, Wybrani i Balkon wg J. Geneta, Romeo i Julia, Otello W. Szekspira, Według Agafii na podstawie Ożenku M. Gogola, Apokalipsa. Skrócona historia maszerowania, Według Bobczyńskiego na podstawie Rewizora M. Gogola. W 2010 roku przygotowała inscenizację – …rewolucyjnej, koncertu galowego 31 Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Dwukrotna zdobywczyni Ludwika. Laureatka Złotego Lauru za mistrzostwo w sztuce i Złotej Maski. Za reżyserię spektaklu Galgenberg otrzymała wyróżnienie w III Ogólnopolskim Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Europejskiej, a za reżyserię Otella – wyróżnienie honorowe w XIII Konkursie na Najlepszą Inscenizację Dzieł Dramatycznych Williama Szekspira. Ostatnio wyreżyserowała spektakl Ja, Piotr Rivière, skorom już zaszlachtował siekierom swoją matkę, swojego ojca, siostry swoje, brata swojego i wszystkich sąsiadów swoich… we wrocławskim Teatrze Muzycznym Capitol oraz Złesny – dyplom PWSFTviT.

Spektakl Każdy musi kiedyś umrzeć Porcelanko, czyli rzecz o Wojnie Trojańskiej:
6 sierpnia 2013 r., godz. 18.00
Duża Scena, Teatr Wybrzeże
ul. Świętego Ducha 2, Gdańsk

Dodaj komentarz