• 2013-08-06

Andrzej Drugała o bluźnierstwie

W maju tego roku, nakładem wydawnictwa Więź, wydana została książka Bluźnierstwo, której autorem jest ksiądz Andrzej Drugała. Autor był gościem Kawiarni Literackiej, podczas tegorocznej edycji Off Festivalu w Katowicach.

Andrzej Drugała „Bluźnierstwo” (źródło: materiały prasowe)

Andrzej Drugała „Bluźnierstwo” (źródło: materiały prasowe)

Doda, Nergal, Maria Peszek, Pussy Riot, Dorota Nieznalska, Andres Serrano, Maurizio Cattelan, Oliviero Toscani… Przykłady tych, którzy oskarżani byli o bluźnierstwo, świętokradztwo, profanację czy obrazę uczuć religijnych, można by mnożyć. Ks. Andrzej Draguła zastanawia się w swojej książce nad granicami wolności w sztuce i obserwuje ewolucję pojęcia bluźnierstwo. Czy Boga rzeczywiście można obrazić, czy to raczej my sami czujemy się obrażeni? Jak miałoby odnosić się do tego prawo? Co tak naprawdę chronią przepisy prawa: osobę Boga czy wolność religijną ludzi wierzących? Tego typu pytania autor podejmuje, odwołując się do konkretnych przypadków i orzecznictwa sądowego, wskazując na aspekty teologiczne, moralne, artystyczne i prawne zjawiska określanego zbiorczym pojęciem bluźnierstwo.

Andrzej Draguła – ur. 1966. Ksiądz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Studiował filozofię i teologię, a także logopedię i dziennikarstwo. Teolog i publicysta. Kieruje Katedrą Teologii Pastoralnej, Liturgiki i Homiletyki na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego. Wieloletni współorganizator i rzecznik prasowy Przystanku Jezus. Członek zespołu Laboratorium WIĘZI. Autor książki Eucharystia zmediatyzowana. Teologiczno-pastoralna interpretacja Mszy Świętej w radiu i telewizji. Mieszka w Zielonej Górze.

Andrzej Drugała
Bluźnierstwo
Wydawnictwo Więź
premiera: maj 2013 roku

Dodaj komentarz