• 2013-08-05

Stefan Kisielewski – błazen PRL

6 sierpnia nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka ukaże się drugi tom Felietonów Stefana Kisielewskiego.

Stefan Kisielewski „Felietony”, tom 2 – okładka (źródło: materiały prasowe)

Stefan Kisielewski „Felietony”, tom 2 – okładka (źródło: materiały prasowe)

Drugi tom felietonów zebranych Stefana Kisielewskiego zbiera jego teksty drukowane w latach 1945–1971 w Tygodniku Powszechnym wraz z tymi zatrzymanymi przez cenzurę. Wybór ten, którego dokonał sam Kisiel, ukazał się w Paryżu w roku 1972 pod tytułem 100 razy głową w ściany i zawiera felietony – według samego autora – najważniejsze i najlepsze.

Taką opinię o Kisielewskim wyraził Janusz Szpotański:

Kisiel to był ktoś. W przeciwieństwie do naszych, pożal się Boże, intelektuałów, nie międlił w kółko różnych banałów, wyświechtanych frazesów, ale lubił rozpatrywać rzeczy z nowego, często zaskakującego punktu widzenia. Wyszedł z dobrej szkoły filozoficznej zbliżonej do neopozytywizmu i nie miał w głowie chachmętu.

Stefan Kisielewski (1911–1991) – pisarz, kompozytor, krytyk muzyczny, publicysta, nazywany pierwszym felietonistą Rzeczpospolitej. Przez 45 lat publikował felietony w Tygodniku Powszechnym, podpisując się po prostu: Kisiel. W latach 1957–1965 był posłem na Sejm PRL z ramienia koła poselskiego Znak (obok Tadeusza Mazowieckiego, Jerzego Zawieyskiego oraz Stanisława Stommy). Był również autorem powieści i szkiców muzycznych. W 1990 roku ustanowił nagrodę swojego imienia (Nagroda Kisiela), która przyznawana jest do dziś (wśród laureatów znajdują się m.in. Władysław Bartoszewski, Jerzy Waldorff, Jerzy Giedroyc, ks. Józef Tischner, Lech Wałęsa, Stanisław Tym czy Jan Nowak-Jeziorański).

Stefan Kisielewski Felietony, tom 2
Premiera: 6 sierpnia 2013 roku
Prószyński i S-ka

Dodaj komentarz